Explanatory powers of soft macro economic indicators
Öncü makro ekonomik göstergelerin açıklayıcı güçleri
- Tez No: 724440
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EGE YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye ekonomisine yönelik yapılan beklenti anketlerini, gerçekleşen verilerle kıyaslayarak; anket bazlı göstergelerin açıklayıcı gücünü ekonometrik hesaplamalarla ortaya koymaktır. Dünyada 1990'lardan bu yana merkez bankaları ekonomik aktiviteyi öngörebilmek ve fiyat istikrarını sağlamak amacıyla beklentileri yönetmek için iletişim dilini kuvvetlendirme yoluna gitmiştir. Bu bağlamda bir çok merkez bankası ve ulusal istatistik kurumları beklentileri ölçmek ve ekonomi politikalarında bu beklentileri kullanabilmek adına anketler yapmaktadır. Merkez bankalarının buradaki amacı finansal ve ekonomik belirsizlikleri gidermek için bu öncü göstergeler aracılığıyla önlem almaktır. Türkiye'de ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; Beklenti Anketi, Banka Kredileri Eğilim Anketi, Finansal Hizmetler Istatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi gibi birçok anket yapmaktadır. Bu tez içerisinde nokta tahminler içeren ve makro ekonomik beklentileri yansıtan Beklenti Anketi İstatistikleri kullanılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu ise Tüketici Güven Endeksi, Ekonomik Güven ve Sektörel Güven Endeksi adı altında oluşturduğu alt endeksleri anket bazlı göstergeler sayesinde yapmıştır. Bu öncü göstergeler bu çalışma içerisinde soru bazlı olarak ele alınmış ve sorunun niteliğine bakarak trendi tahmin etmekte ne ölçüde başarılı oldukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; expectations survey conducted for Turkey's economy, by comparison with actual data; the aim of the study is to reveal the explanatory power of survey based indicators with econometric calculations. Since the 1990s, central banks in the world have strengthened the language of communication in order to predict economic activity and manage expectations in order to ensure price stability. In this context, many central banks and national statistical institutions conduct surveys to measure expectations and use these expectations in economic policies. The purpose of the central banks is to take measures through these leading indicators to eliminate financial and economic uncertainties. The Central Bank of the Republic of Turkey in Turkey; it conducts many surveys such as Expectation Survey, Bank Loans Tendency Survey, Financial Services Statistics and Financial Services Confidence Index. In this thesis, Expectation Survey Statistics which includes point estimates and reflects macroeconomic expectations are used. The Turkey Statistics Institute Consumer Confidence, Economic Confidence and sub-indices that form under the name Sectoral Confidence Index made through survey-based indicators. These pioneering indicators have been addressed on a question-based basis and the extent to which they have been successful in predicting the trend by looking at the nature of the problem.