Foreign fundings of Turkish banks and Turkish tax effect of these sources
Turkiye'deki bankaların yurtdışı fonlanmaları ve bu kaynakların vergisel etkileri
  1. Tez No: 724443
  2. Yazar: SEDA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması ile Türkiye'de bankacılık sektörünün mevduat dışı yurtdışı kaynaklardan sağladığı fonlamalar açıklanmış olup bu kaynakların vergi etkisi incelenmiştir. Gelişen ekonomilerde bankların katalizör etkisi önemli bir role sahiptir. Bankalar bilanço yapıları dikkate alındığında kullandırdıkları kredileri fonlama ihtiyacı duyarlar. En temel fonlama yöntemi mevduat olmakla birlikte yurt içi kaynaklardan yapılan fonlamalar yetersizdir. Bu sebeple yurtdışından sekuritizasyon, sendikasyon kredileri, tahvil ihracı yöntemleri ve uluslararası kurumlardan alınan krediler ile kaynak sağlamaktadırlar. Tezin ilk bölümünde Türkiye ekonomisi, bankacılığın Türkiye ekonomisindeki yeri, bankaların bilanço yapısı ve fonlanma ihtiyaçları açıklanmıştır. İkinci bölümünde yabancı kaynaklardan fonlanma yöntemleri anlatılmış olup bu yöntemlerin ana unsur, avantaj ve dezavantajlarına yer verilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde her bir yöntemin güncel vergi mevzuatı kapsamında özellikle fon sağlayıcı kurum nezdinde oluşan vergi etkisi belirtilmiş olup karşılaştırmalı olarak yöntemlerin vergi etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Funding provided by non-deposit foreign sources of the banking sector in Turkey described and the tax effect of these sources was examined with this study. The catalyst effect of the banks has an important role in developing economies. Considering the balance sheet structure, banks need the funding for providing loans. Although the most elementary funding method is deposits, borrowing from domestic sources is insufficient. Therefore, foreign funds are provided with securitization, syndicated loans, bond issuance and loans from international institutions. In the first part of the study, Turkey's economy, the banking industry in the Turkish economy, the balance sheet structure of banks and funding needs are described. In the second part, funding methods from foreign sources and advantages and disadvantages and main elements of these methods are described. Finally, in the third part the tax effect of each method under current tax legislation is determined and the tax effects are compared for these institutions.