Eınstein manifoldları üzerinde bazı özel vektör alanları
Some vector fields on Einstein manifolds
- Tez No: 724444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEMSİ EKEN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın amacı, Einstein manifoldları üzerinde concurrent, concircular, torqued gibi bazı özel vektör alanlarını araştırmaktır. Tez altı ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, araştırılan konu ile ilgili literatürde yapılan çalışmalardan ve tarihsel gelişmelerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, tezin orijinal kısmı için temel teşkil eden tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde concurrent, concircular, torqued gibi vektör alanları araştırılmıştır. Beşinci bölümde concurrent, concircular, torqued gibi vektör alanlarının Einstein manifoldları üzerindeki yapıları incelenerek sonuçlar elde edilmiştir. Son bölümde, konu ile ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study as a philospy postgraduate thesis is to examine the concurrent, concircular, torqued as some vector fields on Einstein manifolds. This thesis consists of six main chapters. The first chapter of thesis is devoted to introduction. In the second chapter, the historical developments and studies which are related to the topic in literature are mentioned. In the third chapter, give basic definitions and theorems. The fourth chapter, give the definition of concurrent, concircular, torqued vector fields. In the fifth chapter, concurrent, concircular, torqued vector fields on Einstein manifolds the results which are obtained from this thesis are presented. In the last chapter, some suggestions related to the topic are given.