The relationship between mindfulness and job satisfaction as mediated by emotion regulation
Bilinçli farkındalık ve iş tatmini arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolü
  1. Tez No: 724442
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM ÇÖĞÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasının amacı bilinçli farkındalık, duygu düzenleme ve iş tatmini kavramları arasındaki ilişkiyi özel sektör çalışanları üzerinde incelemektir. Bu tez çalışması deneysel olmayan araştırma yönetimi ve kesitsel anket metodu kullanılarak uygulanmıştır. Tüm katılımcılardan Minnesota İş tatmini Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Toronto Mindfulness Ölçeği anket sorularını cevaplamaları istenmiştir. Toplamda 219 kişiye ulaşılmıştır ve katılımcılar İstanbul'da yaşayan beyaz yakalı çalışanlardan seçilmiştir. Bilinçli Farkındalık kavramının, iş tatmini kavramını duygu düzenleme aracılığı ile tahmin ettiği gözlemlenmiştir. Ek olarak, bilinçli farkındalık, duygu düzenleme ve iş tatmini değerleri arasında korelasyonlar belirlenmiştir. Son olarak da iş tatmininin cinsiyetler arasında herhangi bir farkına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to study the relationship between mindfulness, emotion regulation, and job satisfaction in private sector employees. This dissertation was conducted with a non-experimental research design with a cross-sectional survey method. All participants were asked to answer the Minnesota Job Satisfaction Scale, Emotion Regulation Scale, and Toronto Mindfulness Scale. Totally, 219 participants were reached, and the participants were selected from white-collar employees living İstanbul. It has been observed that mindfulness predicts job satisfaction with a partial mediating effect of emotion regulation significantly. Additionally, it has been detected correlations between mindfulness, emotion regulation, and job satisfaction. Finally, gender and marital status were examined to the study; according to the results, there is no significant difference between female and male participants in job satisfaction.