'Sell in May and Go Away', the Halloween effect on Borsa Istanbul Indices
Borsa İstanbul endekslerinde 'Mayıs'ta Sat ve Uzaklaş' Halloween etkisi
- Tez No: 724445
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı 1997 ile 2020 yılları arasında Borsa İstanbul endekslerinde“Mayıs'ta Sat ve Uzaklaş”anomalisinin geçerliliğinin var olup olmadığı ve uzun vadeli kümülatif portföy getirisine etkilerini detaylı olarak incelemektir. Piyasalarda, Etkin Piyasa Hipotezine meydan okuyan bazı önemli anomaliler bulunmaktadır. Bu çalışmada, bunların önde gelenlerinden olan“Mayıs'ta Sat ve Uzaklaş”hipotezi Borsa İstanbul'daki 27 farklı endeksin aylık getirileri dikkate alınarak detaylıca incelenmiştir. Çalışmanın istatistiki modellerinde ve karşılaştırmalı grafiklerin çiziminde kullanılmak üzere gerek duyulan Borsa İstanbul endeksleri aylık değişim dataları Borsa İstanbul resmî web sitesinden ve risksiz getiri için kullanılan aylık faiz oranları da Merkez Bankası resmî web sitesinden izinli olarak alınmıştır. Buna göre, Borsa İstanbul'un bütün endeksleri için her yıl geçerli olan bir sonuç elde edememekle birlikte, neredeyse tüm endekslerin“Mayıs'ta Sat ve Uzaklaş”hipotezine uygun çalıştığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca uzun vadeli portföy oluşturmaya ışık tutabilmesi, Sermeye piyasalarına katkı sağlaması ve yatırımcılara faydalı olmasını sağlamak amacıyla aylık ve kümülatif getiriler de grafikler olarak detaylı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the validity of the“Sell and Go Away in May”anomaly in Borsa Istanbul indices between 1997 and 2020 and its effects on long-term cumulative portfolio returns. There are some important anomalies in the markets that challenge the Efficient Market Hypothesis. In this study,“Sell in May and Go Away”hypothesis, which is one of the leading ones, has been examined in detail by taking into account the monthly returns of 27 different indices on Borsa Istanbul Stock Exchange. Borsa İstanbul indices monthly exchange data, which are required to be used in the statistical models of the study and in the drawing of comparative charts, were taken from the Borsa Istanbul official website and the monthly interest rates used for risk-free returns are permitted from the Central Bank official website. Accordingly, it is concluded that, although Borsa İstanbul could not achieve a consistently valid result for all indices in every year, nearly all indices operate in accordance with the“ Sell in May and Go Away ”hypothesis. In addition, monthly and cumulative returns are presented in detail as charts in order to shed light on forming long-term portfolios, to contribute to the Capital markets and to be beneficial to long-term investors.