Cultural activism: The case of national competition (The Antalya Golden Orange Film Festival)
Kültürel aktivizm: Ulusal yarışma (Antalya Altın Portakal Film Festivali) örneği
- Tez No: 724462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde toplumsal hareket ve eleştirilerde mizah, ironi, oyun ve şaşırtmaca gibi taktik ve stratejilere sıkça rastlanmaktadır. Neoliberal politikalar, iktidarın baskısı, özgürlüklerin kısıtlanması, eleştirel söylemlerin dışlanması, çevre karşıtı politikalar tabanda hayal gücünü ve yaratıcılığı tetiklediği görülmektedir. Avangardın ve radikal türevlerinin içeriğini ve biçimsel jestlerini tekrarlayan bu eylemler kültürel aktivizm kavramı ile açıklanmaktadır. Bu bağlamda günümüz eylemleri içerisinde sanat ve hayat arasında muğlaklaşan sınır kültürel aktivizm kavramı üzerinden anlatılmaya çalışılmıştır. Kuramsal çerçeve kültürel aktivizm ve tarihsel izleriyle ilgili tartışmalar üzerinden kurgulandıktan sonra; araştırma örneklemi olarak Antalya Film Festivali'nden Ulusal Yarışma kategorisinin kaldırılma kararını protesto etmek adına İstanbul'da düzenlenen Ulusal Yarışma seçilmiş; Ulusal Yarışma'nın sitesinde ve festivalin tanıtımında kullanılan eleştirel mizahın özellikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humoristic approach, irony, playfulness, and surprise are some of the strategies that are often involved to convey the messages of today's social movements and criticisms. One can observe that the imagination and creativity at the base of these techniques are triggered as reactions against neoliberal politics, governmental pressure, limitation of personal freedom, exclusion of critical discourse, and politics against the environment. These actions which repeat the practices of the avant-garde and its derivatives are interpreted as cultural activism. In this sense, cultural activism can be seen to be blurring the lines and increasing ambiguity between art and life. After the theoretical framework has been established about discussions on cultural activism and historical impressions, the National Competition organized in İstanbul to protest the discontinuation of the National Competition category at the Antalya Film Festival will be cited as a research sample. Through examining the critical humor used on the festival's website and promotional material and using in-depth interview technique in this context, I will attempt to justify the above statement.