Restoran işletmeciliğinde COVİD-19 döneminde dijital uygulamalar
Digital applications in restaurant management in the COVID-19 era
  1. Tez No: 724480
  2. Yazar: SIRMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Covid-19 döneminde restoran işletmeciliğinin dijital dönüşümü, bu dönemde işletmelerin ürettikleri iş modellerini incelemek. Devletin e-ticaret ve restoran işletmelerine sağlamış olduğu desteklerin değerlendirilmesine yer verilmiştir. İşletmelerin bu desteklerden memnuniyetleri araştırılmıştır. Ayrıca bankaların dijitalleşme ve kredi paketleri ve işletmelere sağladıkları kolaylıklar değerlendirilmiştir. Restoran işletmeciliği sektöründe önemli şeflerle dijital ortamda röportajlar gerçekleştirilmiştir. Bu bilgiler, veriler ve röportajlar ışığında sonuç bölümü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the digital transformation of restaurant management in the Covid-19 period and the business models produced by businesses in this period. The evaluation of the support provided by the government to e-commerce and restaurant businesses is included. The satisfaction of the enterprises with these supports was investigated. In addition, the digitalization and loan packages of banks and the convenience they provide to businesses were evaluated. Digital interviews were conducted with important chefs in the restauran tmanagement sector. In the light of this information, data and interviews, the conclusion section was created.