Romantik ilişkilerde ilişki doyumu, çocukluk çağı travması ve benlik saygısı arasındaki ilişkiler
Relationships between relationship satisfaction, childhood trauma, and self-esteem in romantic relationships
  1. Tez No: 724483
  2. Yazar: MEHMET SELMAN ŞERBETÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, romantik ilişkiler içinde olan yetişkinlerde ilişki doyumu, çocukluk çağı travması ve benlik saygısı arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeline göre 314 yetişkin bireyden toplanan verilerle gerçekleştirilmiştir. Veriler Kişisel Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile toplanmış ve IBM SPSS Statistics 21 İstatistik Analiz Programında analiz edilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen korelasyon analizleri benlik saygısı yükseldikçe ilişki doyumu da anlamlı bir şekilde yükselmekte olduğunu, çocukluk çağında travmaya maruz kalanların anlamlı bir şekilde ilişki doyumlarının düşük olduğunu ve travmaya maruz kalma arttıkça benlik saygısının da anlamlı bir şekilde azaldığını göstermektedir. Çalışmamızda yapılan regresyon analizleri ise yüksek benlik saygısının ve yüksek ilişki doyumuna ve yüksek travma geçmişinin düşük benlik saygısı ve düşük ilişki doyumuna değişik düzeyde neden olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda bir çok açıdan romantik ilişki yaşayan bireylerin ilişki doyumu, çocukluk çağı travması ve benlik saygısı arasındaki ilişkiler incelenmiş ve özellikle travma geçmişine sahip olmanın bütün hayatı olumsuz etkileyeceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with data collected from 314 adult individuals according to the relational screening model in order to examine the relationships between relationship satisfaction, childhood trauma and self-esteem in adults who are in romantic relationships. Data were collected with Personal Information Form, Relationship Satisfaction Scale, Childhood Trauma Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale and analyzed in IBM SPSS Statistics 21 Statistical Analysis Program. The correlation analyzes carried out in the study show that as self-esteem increases, relationship satisfaction also increases significantly, those exposed to childhood trauma have significantly lower relationship satisfaction, and self-esteem decreases significantly as exposure to trauma increases. Regression analyzes performed in our study show that high self-esteem and high relationship satisfaction and high trauma history cause low self-esteem and low relationship satisfaction at different levels. In our study, the relationships between relationship satisfaction, childhood trauma, and self-esteem of individuals who have a romantic relationship in many respects were examined, and it was revealed that having a trauma history would negatively affect the whole life.