Çocukluk çağı travmaları ile romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracılık rolü
The mediating role of cognitive flexibility in the relationship between childhood traumas and romantic relationship satisfaction
  1. Tez No: 980862
  2. Yazar: NİLBERK ZEYBEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ONNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukluk döneminde, insanın doğası gereği ihtiyaç duyduğu bakım ve güvenlikten yoksun kalması, fiziksel, duygusal ve/veya cinsel istismar ya da ihmal gibi travmatik deneyimlerle karşılaşması, yetişkinlikte birçok duygusal ve bilişsel sorunla karşılaşılmasına zemin hazırlayabilmektedir. Çocukluk çağında yaşanan travmatik olayların yetişkinlikteki etkileri çeşitlilik gösteriyor olmakla birlikte bireylerin kişilerarası ilişkilerine olan yansımaları alan yazındaki birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar, çocukluk çağı mağduru bireylerde meydana gelebilen güven eksikliği, düşük benlik saygısı, bağlanma problemleri gibi güçlüklerin yetişkinlikte kişilerarası ilişkilerine olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir. Çocukluk çağında yaşanan travmalar ile yetişkinlikteki romantik ilişki doyumu arasındaki ilişki araştırılmış olup bu ilişkiye aracılık eden birçok değişken bulunduğu gözlemlenmiştir. Travmatik deneyimlerin ardından bireylerin bilişsel problemler yaşadığı göz önünde bulundurularak bu problemlerden birinin bilişsel esneklik olabileceği; çocukluk çağı travması ve romantik ilişki doyumu ilişkisinde bilişsel esnekliğin aracılık rolü olacağı şeklinde bir hipotez oluşturulmuştur. Literatürden elde edilen bulgulara dayalı olarak oluşturulan hipotezi test etmek amacıyla, 213 kadın ve 119 erkek olmak üzere toplam 332 katılımcıya Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, İlişki Doyumu Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Envanteri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, çocukluk çağı travmalarının ilişki doyumu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra, çocukluk çağı travmalarının bilişsel esneklik üzerinde ve bilişsel esnekliğin de ilişki doyumu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu, ayrıca çocukluk çağı travmaları ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During childhood, the deprivation of care and security, which are fundamental needs inherent to human nature, along with exposure to traumatic experiences such as physical, emotional, and/or sexual abuse or neglect, can pave the way for various emotional and cognitive challenges in adulthood. While the effects of childhood traumatic events in adulthood vary, their reflections on interpersonal relationships have been the focus of many studies in the field. Research on this topic indicates that difficulties such as lack of trust, low self-esteem, and attachment problems, which can arise in individuals who experienced childhood trauma, negatively impact their interpersonal relationships in adulthood. The relationship between childhood traumas and romantic relationship satisfaction in adulthood has been explored, revealing the presence of multiple mediating variables. Considering that individuals may face cognitive problems following traumatic experiences, it has been hypothesized that cognitive flexibility could be one such problem and that cognitive flexibility may mediate the relationship between childhood trauma and romantic relationship satisfaction. To test the hypothesis formulated based on findings from the literature, a total of 332 participants, consisting of 213 women and 119 men, were administered the Childhood Trauma Questionnaire, the Relationship Satisfaction Scale, and the Cognitive Flexibility Inventory. According to the data obtained from the research, childhood traumas have a statistically significant effect on relationship satisfaction. Additionally, it was found that childhood traumas have a statistically significant effect on cognitive flexibility, that cognitive flexibility significantly influences relationship satisfaction, and that cognitive flexibility plays a mediating role in the relationship between childhood traumas and relationship satisfaction.