Elazığ depremi yaşayanların COVİD 19'a yakalanma kaygısı ile sağlıklı beslenme tutumlarının incelenmesi
Investigation of the Elazığ earthquake viewers and the attitudes of healthy nutrition, with anxiety of concerning COVID 19
  1. Tez No: 724498
  2. Yazar: MESUT KÜÇÜKARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Nutrition and Dietetics, Public Administration, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Salgın, belirli bir toplumda belirli bir zaman diliminde bir bulaşıcı enfeksiyon hastalığa yakalanan bireylerin sayısında ön görülemeyecek şekilde yaşanan artışı olarak ifade edilir. Covid 19 salgını tüm dünyayı etkisene alan milyonlarca insanın ölüme neden olmuştur. Aynı dönemde Elazığ'da meydana gelen deprem özellikle bölge insanlarının sağlık, sosyal ve ekonomik hayatında kısa sürede çözülemeyecek sorunlar baş göstermiştir. İnsanları barında, beslenme ve fiziksel aktivite düzeylerinde değişimlere neden olmuştur. Bu araştırmada, Elazığ depremi sonrası yeni tip koronavirüs (Covid-19) yakalanma kaygı düzeyini ve beslenme alışkanlıkları belirlemeye ilişkin bir nicel araştırma modelinden yararlanılmıştır.24 Ocak 2020 yılında Elazığ'da meydana gelen depremi yaşayan katılımcıları Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısına ilişkin bireylerin sağlıklı beslenme üzerindeki etkisi belirmek amacıyla 10 Haziran 2021 tarihinde Katılımcıları Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı ölçeğive sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum anketini google/form üzerinde katılımcılara ulaştırılmıştır. Bu çalışmaya 2021 yılı Haziran ayında Elazığ Merkez'de ikamet eden 546 katılımcı ile sınırlandırılmış Anketlerden elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Koronavirüse Yakalanma Kaygısının Sağlıklı Beslenmeye ilişkin tutum arasında yaklaşık %20.7 oranında pozitif yönlü bir etki söz konusudur. Koronavirüse Yakalanma Kaygısının Sağlıklı Beslenmeye ilişkin tutumu %4.3 oranında arttırdığı görülmektedir. Koronavirüse Yakalanma Kaygı boyutları ile Sağlıklı Beslenmeye ilişkin tutum arasında pozitif yönlü ve vasat düzeyde bir ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
An epidemic is expressed as an unpredictable increase in the number of individuals afflicted with a contagious infectious disease in a certain time period in a certain society. The Covid 19 epidemic has caused the death of millions of people affecting the whole world. In the same period, the earthquake that occurred in Elazig caused problems that could not be solved in a short time, especially in the health, social and economic life of the people of the region. It has caused changes in people's bar, nutrition and physical activity levels. In this study, a quantitative research model was used to determine the level of anxiety and nutritional habits of catching the new type of coronavirus (Covid-19) after the Elazig earthquake. In order to determine the effect of the participants who experienced the earthquake that occurred in Elazig on January 24, 2020, on the healthy nutrition of the Anxiety of catching the Coronavirus (Covid-19), on June 10, 2021, the Participants Anxiety of catching the Coronavirus (Covid-19) scale and the attitude questionnaire about healthy eating were surveyed by google/. The form was sent to the participants. The data obtained from the questionnaires limited to 546 participants residing in Elazig Center in June 2021 were analyzed with the SPSS 25.0 program. There is a positive effect of approximately 20.7% between the anxiety of catching the coronavirus and the attitude towards healthy eating. It is seen that the anxiety of catching the coronavirus increases the attitude towards Healthy Eating by 4.3%. There is a positive and moderate relationship between the anxiety dimensions of catching coronavirus and the attitude towards healthy eating.