Yetişkin kadınlarda kor egzersizlerinin sinir ileti hızına etkisi
The effects of core exercises on adult women's nerve conduction velocity
  1. Tez No: 724505
  2. Yazar: RUKİYE TESBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. RECEP SOSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin kadınlarda core egzersizinin sinir ileti hızına etkisini incelemektir. Çalışmaya, 26-34 yaş aralığında 22 yetişkin kadın katılmıştır. Katılımcılar rastgele yöntem kullanılarak deney (n=12) ve kontrol (n=10) grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmada deney ve konrol grubunun üst ekstremite sinir ileti hızları ölçülerek ön test verileri toplanmıştır. 4 haftalık core egzersiz programı sonrasında deney ve kontrol grubundan son test verileri alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 programında karışık ölçümlerde anova istatistiksel işlemi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde kontrol ve deney grubun latency ön ve son testleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir (F(1,21)= .26, p>.05). Katılımcıların peak (F(1,21)= .32, p>.05) ve velocity (F(1,21)= .06, p>.05) ön test ve son test değerlerinde de anlamlı farklılık belirlenmemiştir. Katılımcıların motor right unlar bilek son test değerleri incelendiğinde deney ve kontrol grupları arasında latency (F(1,21)= .70, p>.05), peak (F(1,21)= .09, p>.05) ve velocity (F(1,21)= .95, p>.05) değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Kontrol ve deney latency ön ve son testleri arasında istatistiksel anlamlı fark tespit edilmemiştir (F(1,21)=.80, p>.05). Katılımcıların peak (F(1,21)=2.14, p>.05) ve velocity (F(1,21)=3.29, p>.05) değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Katılımcıların motor left ulnar bilek son test değerleri incelendiğinde, kontrol ve deney grupları arasında latency (F(1,21)=.17, p>.05), peak (F(1,21)=.20, p>.05) ve velocity (F(1,21)=.48, p>.05) değişkenleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Katılımcıların grup içi motor ulnar dirsek ön ve son test latency (F(1,21)=.00, p>.05), peak (F(1,21)=.51, p>.05) ve velocity (F(1,21)=.08, p>.05) değişkenleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Katılımcıların motor right ulnar dirsek son test değerleri incelendiğinde, kontrol ve deney grupları arasında latency (F(1,21)=.45, p>.05), peak (F(1,21)=.33, p>.05) ve velocity (F(1,21)=.08, p>.05) değerleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak uygulanan 4 haftalık core egzersiz programının üst ekstremite median ve ulnar sinir ileti hızlarında ortala değerleri üzerinde farklılığın olduğu farklı egzersiz çalışmaları ile desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine effects of core exercises on adult women's nerve conduction velocity. There were 22 adult women age ranged from 26 to 34 years. Participants were randomly divided experimental (n=12) and control (n=10) groups. Pre-test data were collected with measuring experimental and control group participants' upper extremity nerve conduction velocity. After 4 weeks core exercise training program, post-test data were collected. Data were analyzed with SPSS 25.0 package program. To statistical calculation, mixed ANOVA was conducted. Latency results indicated that there was no significant difference between pre and post test data in both control and experimental groups (F(1,21)= .26, p>.05). There weren't significant difference between pre and post test results on Peak (F(1,21)= .32, p>.05) and velocity (F(1,21)= .06, p>.05) variables. Participants' motor right ulnar wrist post test results showed that there were no significant difference on latency (F(1,21)= .70, p>.05), peak (F(1,21)= .09, p>.05) and velocity (F(1,21)= .95, p>.05). Non-significant difference was detected on control and experimental group latency pre and post test results (F(1,21)=.80, p>.05). Participants' peak (F(1,21)=2.14, p>.05) and velocity (F(1,21)=3.29, p>.05) results did not significantly differ. According to participants' motor left ulnar wrist post-test results, there were no significant difference between control and experimental groups on latency (F(1,21)=.17, p>.05), peak (F(1,21)=.20, p>.05) and velocity (F(1,21)=.48, p>.05). Moreover, participants' within group motor ulnar elbow pre and post test results did not significantly differ in terms of latency (F(1,21)=.00, p>.05), peak (F(1,21)=.51, p>.05) and velocity (F(1,21)=.08, p>.05). When participants' motor right ulnar elbow post test results were examined, control and experimental group participants' latency (F(1,21)=.45, p>.05), peak (F(1,21)=.33, p>.05) and velocity (F(1,21)=.08, p>.05) results did not significantly differ. As a conclusion, 4 weeks core exercise training program might be supported with different exercise programs which affect upper extremity median and ulnar nerve conduction velocity level.