Planlı-plansız gebeliklerde doğum sonuçlarının ve anne bebek bağlanmasının değerlendirilmesi
An evaluation of birth outcomes and maternal attachment in planned and unplanned pregnancies
  1. Tez No: 724506
  2. Yazar: BEHİYE ÖZLEM TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma; planlı-plansız gebeliklerde doğum sonuçlarının ve anne bebek bağlanmasının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, İstanbul il merkezinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisinde yapıldı. Çalışma örneklemini 46 planlı 46 plansız gebeliği olup doğum yapan 92 lohusa kadın oluşturmaktadır. Bu kadınlar ile doğumdan sonra taburcu olmadan 24 saat içinde ve bir ay sonrasında tekrar görüşüldü. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BECK) kullanıldı. Bulgular: Planlı gebelik grubunda maternal bağlanma ölçeğine ait birinci ve ikinci ölçüm ortalamaları farklılık göstermemektedir (p>0,05). Plansız gebelik grubunda ise maternal bağlanma ölçeğine ait birinci ve ikinci ölçüm ortalamaları farklılık göstermektedir (p=0,022). Maternal bağlanma ölçeğine ait birinci ve ikinci ölçümler arasındaki değişim gebelik plan gruplarına göre farklılık göstermektedir (p=0,044). Plansız gebelik grubunda maternal bağlanma puan ortalamaları daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to assess childbirth results and maternal-infant attachment in planned and unplanned pregnancies. Materials and Method: The study was conducted at the Maternity Service of the Pendik Research and Training Hospital of Marmara University, subordinated to the Ministry of Health, in Istanbul. The sample of the study consisted of 92 women in the postnatal period --46 with planned pregnancy and 46 without planned pregnancy. The women were interviewed within 24 hours after childbirth and before being discharged and also one month after childbirth. The General Information Form, the Maternal Attachment Scale (MAS), and the Beck Depression Inventory (BDI) were used as data collection tools. Results: The first and second mean measurements from the Maternal Attachment Scale did not vary in the planned pregnancy group (p>0.05). The first and second mean measurements from the Maternal Attachment Scale varied in the planned pregnancy group (p=0.022). The change between the first and second measurements from the Maternal Attachment Scale varied depending on the pregnancy plan groups (p=0.044). The mean material attachment scores were lower in the unplanned pregnancy group.