Türkiye'de COVID-19 salgını döneminde ortaya konan uzaktan eğitim çalışmalarının değerlendirilmesi: Bir meta-sentez çalışması
The analysis of distance education studies conducted during COVID-19 pandemic in Turkey: A meta-synthesis
- Tez No: 724513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de Covid-19 salgını sebebiyle K-12 seviyesinde zorunlu olarak uzaktan eğitime geçilmiş olup 2020 ve 2021 yıllarında bu konuda pek çok bilimsel çalışma üretilmiştir. Ancak alan yazında Türkiye'de 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan uzaktan eğitim çalışmaları ile ilgili herhangi bir meta-sentez çalışması bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada 2020 ve 2021 yılları arasında Türkiye'de uzaktan eğitimle ilgili yapılan nitel çalışmaların incelenmesi amaçlanmıştır. Var olan çalışmaların meta-sentez yoluyla değerlendirilmesinin bundan sonra yapılacak uzaktan eğitim çalışmalarına ışık tutacağına inanılmaktadır. Araştırmalar seçilirken ERIC, Scopus ve Web of Science veri tabanları kullanılmıştır. Meta-senteze dahil edilecek makaleler çalışmada belirtilen dahil etme ve hariç tutma kriterlerine göre incelenerek belirlenmiştir. Sonuç olarak ERIC'ten 10, Scopus'tan 7 ve Web of Science'dan 4 çalışma olmak üzere toplam 21 çalışmanın mevcut meta-senteze dahil edilmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda ilgili çalışmalar incelenirken veri analiz yöntemi olarak tematik sentez benimsenmiştir. Bu çalışmaların amaçları, örneklemi, araştırma desenleri, veri toplama ve veri analiz yöntemleri, bulguları ve önerileri incelenmiştir. Yapılan nitel veri analizi sonucunda genel olarak örneklemi oluşturan grubun öğretmenler olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların uzaktan eğitime yönelik daha çok olumsuz görüşleri bulunmaktadır. Olumsuz görüşler genellikle fırsat eşitsizliği, teknolojik araç eksikliği, internet altyapı sorunları, teknoloji okur yazarlığının eksikliği olurken olumlu görüşler ise genel olarak uzaktan eğitim ile eğitimin devamının sağlanması ve uzaktan eğitimin zaman ve mekân esnekliği sağlaması olmuştur. Mevcut araştırmada elde edilen bulgular, öğretmenlerin yüz yüze eğitime geçildikten sonra uzaktan eğitime ve mesleki algılarına yönelik görüşlerinin boylamsal olarak incelendiği çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the Covid-19 pandemic, we witnessed an instant shift in Turkey from face-to-face education to emergency distance education at K-12 level. Although there is ample research on this issue, no previous research has offered a critical analysis of these research studies. Therefore, the current study aimed to analyze distance education studies conducted in Turkey during the pandemic. In this sense, the researcher adopted meta-synthesis as the qualitative research method. 21 articles were purposefully selected among high-quality publications indexed in ERIC, Scopus, and Web of Science (WoS) databases based on several inclusion and exclusion criteria. As for the qualitative data analysis, the researcher adopted thematic analysis technique. The scope, aim, research design, sampling, data collection and analysis, findings and suggestions of distance education studies conducted during the pandemic were the areas of analysis. Overall, it was concluded that sampling in these studies mostly consisted of teachers, the findings in these studies mostly included negative opinions of participants, and that these negative opinions mostly covered the issues of inequality of opportunity, lack of technology devices, internet infrastructure, and digital literacy. The positive opinions, on the other hand, touched upon limited advantages of distance education such as it perpetuated the education, and it offered a flexibility of time and space. Last but not the least, the findings reported in this study showed that there emerged a need for longitudinal studies which will particularly analyse the post-pandemic attitudes of teachers towards distance education and their profession.