Obezitenin takip ve tedavisinde aplikasyonun rolü
The monitoring role of obesity and treatment application
- Tez No: 694305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DENİZ ŞAFAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: 2016 yılında, 18 yaş ve üzeri 1,9 milyardan fazla yetişkin aşırı kilolu ve bunların 650 milyondan fazlası obezdir. Türkiye Sağlık Araştırması, 2019 verilerine göre 2016 yılında 15 yaş ve üstü obez bireylerin oranı %19,6 iken, 2019 da %21,1 olmuştur. Obezite pek çok komorbiditeye neden oluğundan önlenmesi gereken bir hastalıktır. Kilo ve kilo ile ilgili davranışların (örneğin, kalori alımı ve fiziksel aktivite) kendi kendini izlemesi, davranışsal kilo yönetimi tedavisinin bir“temel taşı”olarak kabul edilmiştir ve kendi kendini izlemeye daha fazla bağlılık, bu müdahaleler içinde daha iyi kilo kaybı ile ilişkilendirilmiştir. Yüz yüze müdahalelere alternatif olarak, kilo verme müdahaleleri sağlamak için teknolojinin uygulanmasında bir artış olmuştur. Bu çalışmanın amacı; bir akıllı telefon uygulamasının obezitenin takip ve tedavisindeki (diyet, fiziksel aktivite, davranış değişikliği ve motivasyon) rolünü belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran, BKİ (beden kütle indeksi) 30-40 aralığında, 18 yaş üstü 30 kontrol ve 30 müdahale grubu içeren 60 katılımcı dahil edilmesi planlandı. Çalışmaya katılmayı kabul edenlerden bilgilendirilmiş gönüllü olur formunu doldurmaları istendi. Çalışma izni ERÜ Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Kurulu'ndan ve finansal destek ERÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi'nden alındı. Akıllı telefon uygulaması kullanabileceğini belirtenler müdahale grubuna dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri anketi ve Beslenme-Egzersiz Davranış Ölçeği (BEDÖ) uygulandı. Katılımcıların anamnezi alındı ve obeziteye neden olduğu düşünülen tiroid bezi hastalıkları, diyabet gibi hastalıkları dışlamak için kan testleri yapıldı. Müdahale grubundan diyet ve egzersizlerini Samsung Healthy akıllı telefon uygulamasına kaydetmeleri istendi. Her iki gruba da Dünya Sağlık Örgütü'nün beslenme önerileri ve bir saatlik orta tempoda yürüyüş veya eşdeğer aerobik egzersiz (yüzme, merdiven inip çıkma vb.) önerildi. İlk 2 ayda 15 günde bir ve sonraki 4 ay boyunca ayda bir olacak şekilde takiplere çağırılarak, biyoelektrik empedans analizi (BC-418MA / Tokyo-JAPAN) ile her iki grup takip edildi. Her ziyarette her iki gruba motivasyonel görüşme yapıldı. Motivasyonel görüşme, değişim modelinin aşamalarına göre uygulandı. Katılımcıların diyet ve egzersize uyumu, neden kilo vermek istedikleri, hazır olup olmadıkları, bu konuda neler yapabilecekleri, takip sürecinde yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri tartışılarak çözülmeye çalışıldı. BEDÖ çalışmayı tamamlayan tüm katılımcılara tekrar uygulandı. Verilerin analizi TURCOSA (Turcosa Analytics Ltd Co, Turkey, www.turcosa.com.tr) istatistik yazılımında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In 2016, more than 1.9 billion adults aged 18 years and older were overweight, and more than 650 million of these were obese. According to the 2019 data of the Turkey Health Survey, while the rate of obese individuals aged 15 and over was 19.6% in 2016, it was 21.1% in 2019. Obesity is a disease that should be prevented because it causes many comorbidities. Self-monitoring of weight and weight-related behaviors (e.g., calorie intake and physical activity) has been recognized as a“building block”of behavioral weight management therapy, and greater adherence to self-monitoring has been associated with better weight loss within these interventions. There has been an increase in the application of technology to provide weight loss interventions as an alternative to face-to-face interventions. The aim of this study; To determine the role of a smartphone application in the follow-up and treatment of obesity (diet, physical activity, behavior change and motivation). Material and Methods: It was planned to include 60 participants who applied to the Erciyes University (ERU) Faculty of Medicine Family Medicine Outpatient Clinic, with a BMI (body mass index) of 30-40, over the age of 18, including 30 control and 30 intervention groups. Those who agreed to participate in the study were asked to fill in the informed consent form. The work permit was obtained from the ERU Non-Interventional Clinical Research Board and the financial support was obtained from the ERU Scientific Research Projects Coordination Unit. Those who stated that they could use a smartphone application were included in the intervention group. Sociodemographic data questionnaire and Nutrition-Exercise Behavior Scale (BEDS) were applied to the participants. Anamnesis of the participants was taken and blood tests were performed to exclude diseases such as thyroid gland diseases and diabetes that are thought to cause obesity. The intervention group was asked to record their diet and exercise on the Samsung Healthy smartphone app. Nutrition recommendations of the World Health Organization and one hour of moderate-paced walking or equivalent aerobic exercise (swimming, climbing stairs, etc.) were recommended to both groups. Both groups were followed up with bioelectrical impedance analysis (BC-418MA / Tokyo-JAPAN) by calling for follow-ups every 15 days in the first 2 months and monthly for the next 4 months. Motivational interviews were conducted with both groups at each visit. Motivational interviewing was applied according to the stages of the change model. The participants' compliance with diet and exercise, why they wanted to lose weight, whether they were ready or not, what they could do about it, the problems they experienced during the follow-up process and solution suggestions were discussed. BES was reapplied to all participants who completed the study. The analysis of the data was carried out in TURCOSA (Turcosa Analytics Ltd Co, Turkey, www.turcosa.com.tr) statistical software.