Leibnitz tipli sayılar ile bazı özel toplamlar arasındaki ilişkiler
Relations between Leibnitz type numbers and some special sums
  1. Tez No: 724563
  2. Yazar: DENİZ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezde, Leibnitz sayıları ve Leibnitz tipli sayıları ile fonksiyonların bazı özel toplamlar arasındaki ilişkiler çalışılmıştır. Üreteç fonksiyonları ve bu fonksiyonların fonksiyonel denklemleri yardımıyla Leibnitz tipli sayıların ve polinomların bazı özellikleri verilmiştir. Benzer şekilde, üreteç fonksiyonları teknikleri kullanılarak, Bernstein polinomları, Stirling sayıları, Catalan sayıları, Bernoulli sayıları ve polinomları, Euler sayıları ve polinomları, Genocchi sayıları ve polinomları arasındaki bağıntılar incelenmiştir. Ayrıca, üreteç fonksiyonları yardımıyla, Leibnitz tipli sayılar ve polinomlar ile bazı özel toplamlar, bağıntılar ve formüller verilmiştir. Bu tezde elde edilen sonuçlar hem matematik hem de diğer bilim dallarında kullanılabilir niteliktedirler.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relations among the Leibnitz numbers and Leibnitz type numbers and some of their special sums are studied. With the help of generating functions and their functional equations, some properties of Leibnitz type numbers and polynomials are given. Similarly, relations among the Bernstein polynomials, the Stirling numbers, the Catalan numbers, the Bernoulli numbers and polynomials, the Euler numbers and polynomials, the Genocchi numbers and polynomials are investigated using generating functions techniques. In addition, with the aid of generating functions, the Leibnitz type numbers and polynomials and some special sums, relations and formulas are given. The results obtained in this thesis may be used both in mathematics and in other branches of science.