Evaluation of the impact of public space design on the land surface temperature by using geographical information systems: the example of taksim square urban design competition
Kamusal alan tasarımlarının arazi yüzey sıcaklığına etkisinin coğrafi bilgi sistemleriyle değerlendirilmesi: taksim meydanı kentsel tasarım yarışması örneği
- Tez No: 724567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN, DOÇ. DR. UĞUR MURAT LELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İklim değişikliği ve antropojenik sıcaklık salınımından dolayı şehirler her geçen yıl ısınmaktadır. Artan sıcaklıklar hem insanları hem de doğayı ve ekosistemleri olumsuz yönde etkilemektedir. Kentlerdeki sıcaklık artışını tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır ve bunlardan bazıları, trafik, hava ve su kirliliği yaratan kentsel aktiviteler, artan nüfus yoğunluğu ve yüzey sıcaklıklarıdır. Kentlerde artan bu sıcaklıkların günlük hayata en çok etki ettiği mekanlar ise kamusal alanlardır. Bu nedenle, kent yüzeylerinin çoğunu kaplayan kamusal alanların tasarımında tercih edilen materyal ve elemanlar, Yer Yüzey Sıcaklıkları (YYS) kontrolünde önem taşımaktadır. Bu sebeple, kentsel tasarım prensibinde ve kamusal alan tasarımında YYS önemli bir parametre olmalıdır. Fakat, dünyada ve Türkiye'de, kentsel tasarım sürecinde YYS henüz tasarım sürecine yön veren bir parametre olarak değerlendirilmemektedir. Bu tez çalışmasının odak noktası, insan hayatını ve doğal yaşantıyı olumsuz etkileyen artan yüzey sıcaklıklarının, kentsel (özellikle kamusal alanların) tasarım sürecine yön veren bir değişken olduğunun vurgulanmasıdır. Fakat bu amaca ulaşılabilmesi için kentsel tasarım ölçeğinde LST analizi ile ilgili yazında gerekli ve yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, çalışmada (1) kamusal alan tasarımında YYS'yi etkileyen tasarım elemanlarının ve materyallerinin tanımlanması ve (2) kamusal alan tasarımında YYS analizinin yaygınlaşması için pratik ve düşük maliyetli bir analiz metodu geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu nedenle, İstanbul'un en uğrak ve tarihi meydanlarından olan Taksim Meydanı, çalışma alanı olarak seçilmiştir. Son yıllarda kentsel tasarım yarışmaları, Türkiye'de kamusal alan tasarım süreçlerinde karar vericiler tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. 2020 yılında İstanbul'da düzenlenen Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması, katılımcı sayısı ve meydanın önemi nedeniyle çalışma alanı olarak seçilmiştir. Kazanan ve ikinci olan projelerin yüzey sıcaklıkları değerlendirilmiştir. Alanın yüzey sıcaklığı Benetech G300 ile ölçülmüştür. CBS analiz araçlarıyla modellenen Proje 15 (kazanan) ve Proje 19'un (ikinci olan) potansiyel yüzey sıcaklığı ve meydanın mevcut yüzey sıcaklığı; Kernel Density ve Map Algebra araçları ile analiz edilmiştir ve sonrasında karşılaştırılmıştır. YYS analizi sonucunda meydanın mevcut durumu, Proje 15 ve Proje 19'un ortalama yüzey sıcaklıkları sırasıyla 41℃, 35℃ ve 32℃ olarak bulunmuştur. Sıcaklığı 40 derece ve üzeri olan yüzeylerin kapladığı alanların yüzdeleri ise sırasıyla %48, %38 ve %26'dır. Çalışma sonucunda Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması'nda kazanan projenin, ikinci olan projeden yaklaşık 3℃ daha sıcak bir yüzeye sahip olduğu görülmüştür ve böylece YYS analizinin süreçteki önemi vurgulanmıştır. Bu çalışmada uygulanan adımlar ile, kentsel tasarım alanında çalışan uzmanlar, CBS ortamında basit işlemlerle ve düşük maliyetlerle, tasarlanan alanların yüzey sıcaklıklarını uygulamalı olarak analiz edebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Urban areas are heating due to climate change and anthropogenic heat release. Increasing temperature negatively affects people, nature, and ecosystems. Many factors trigger the temperature increase in cities, including traffic, increasing population density and surface temperatures, etc. Public spaces are urban areas where increasing temperatures affect daily life most. Therefore, the materials and elements preferred in public spaces covering most city surfaces are crucial in controlling Land Surface Temperatures (LST). Thus, LST should be an important parameter in urban design and public space design principles. However, LST is not yet considered a parameter that guides the design process in the urban design process. This thesis emphasizes that LST is a variable that needs to shape the design process of cities (especially public spaces). However, there is not enough study in the literature on LST analysis in high resolutions for serving the urban design process to achieve this goal. For this reason, it is aimed to develop a practical and low-cost analysis method to (1) identify design elements and materials that affect LMS in public space design and (2) disseminate LST analysis in public space design. Accordingly, one of İstanbul's historical squares, Taksim Square, was chosen as the study area. In recent years, decision-makers in public space design processes have widely preferred urban design competitions in Turkey. Taksim Square Urban Design Competition, held in İstanbul in 2020, was chosen as the study area due to the number of participants and the importance of the square. The LST of the winning and runner-up projects were evaluated. The surface temperature of the field was measured with the Benetech G300. The potential surface temperature of Project 15 (winner) and Project 19 (runner-up) and current surface temperature of the square were modeled with GIS analysis tools; Analyzed with Kernel Density and Map Algebra tools, and then compared. As a result of the LST analysis, the land use of the square and the average surface temperatures of Project 15 and Project 19 were found as 41℃, 35℃, and 32℃ under the same conditions, respectively. The percentages of areas covered by surfaces with a temperature of 40 degrees and above are in order of 48%, 38%, and 26%. As a result of the study, it is observed that the winning project in the Taksim Square Urban Design Competition had a surface temperature approximately 3℃ warmer than the runner-up project, thus emphasizing the importance of the LST analysis in the urban design process. With the steps applied in this study, the experts working in urban design may analyze the LST of the designed areas with basic operations at low costs in any GIS environment.