Hastalık durumunda toplumsal ilişki ağının yapısı ve işlevi (Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Hemodiyaliz ünitesi hastalarına toplumsal ilşiki ağı-evreler modeli uygulaması)
The Structure and the function of the social network in the illness situation (Application of the social network in the -episodes model to the hemodialysis units patients at the Ankara University, İbn-i Sina Hospital)
- Tez No: 72457
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AYTÜL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
112 38) Hastalığınız süresince size maddi destek sağlayan kişileri belirtiniz. D2)3)3Ş) Hastalığınız süresince size manevi destek sağlayan kişileri belirtiniz. 1)2)3)4Q) Hastalığınız teşhisinden sonraki dönemlerde dini duygu ve düşüncelerinizde değişiklik oldu mu? 1) Dine daha çok bağlandım 2) Dinden uzaklaştım 3) Değişiklik olmadı 4) Diğer (belirtiniz)41) Türkiye Hemodiyaliz ve Böbrek Hastalarına Hizmet Vakfına üye misiniz? ( )Evet ( ) Hayır113 ÖZET Tezin genel amacı, hastalık durumunu, toplumsal ilişki ağı çerçevesinde açıklayıcı bir zemine oturtmaktır. Bu genel amaç etrafında; hastanın sosyo-demografik özelliklerinin, toplumsal ilişki ağının yapısının (büyüklüğü, yoğunluğu) ve işlevinin (tavsiye, düzenleme, duygusal destek, mali yardım, enformasyon alış-verişi) hastalık durumuna etkileri alt amaçlar olarak belirlenmiştir. Sağlık ve hastalık kavramlarının toplumun yapısı ve kültürü ile olan ilişkisini içine alan biçimsel olmayan (informel) sağlık inançlarının bir sistem olarak kabul edildiği bu araştırmada Sosyal Destek Modeli ve Sosyal Davranış Modelinin oluşturduğu alt sistemleri, hastalık kariyerini evreler halinde ele alarak toplumsal ilişki ağı ile ilişkilendirerek dinamik bir yapı kazandıran Toplumsal İlişkiler Ağı-Evreler Modeli, tek bir alt sistem olarak birleştirmektedir. Alan araştırması niteliğindeki bu çalışmada niceliksel ölçüm ve niteliksel çözümlemelerden yararlanılarak veriler toplanmıştır. Niceliksel ölçüm için kullanılan mülakat formunun sınırlılıklarını giderebilmek ve araştırılan konunun bütün ile ilişkilerini görebilmek için derinlemesine mülakat yapılmıştır. Toplumsal İlişki Ağı- Evreler Modeli uygulamasında hastalık kariyeri evrelerinin tamamının incelenebilmesi için kronik hastalık olarak kronik böbrek yetmezliği araştırmaya uygun bulunmuştur. Ankara Üniversitesi İbn-i114 Sina Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesindeki hastaların tamsayımı yapılmıştır. (Vlülakat formlarındaki bilgiler SPSS for Windows 6.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular ve tartışma bölümünde araştırmada uygulanan modelin temelini oluşturan hastalık kariyeri evreleri izlenmiştir. Bulguların serimlenmesinde marjinal ve çapraz tablolar, niteliksel çözümlemelerle pekiştirilmiştir. Tezin sonuç ve öneriler bölümünde, toplumsal ilişki ağı yapısal unsurlarının hastalık durumunda belirli işlevlere bağımlı olarak geliştiği, diğer bir deyişle, işlevlerin kendilerini belirginleştirecek ve kalıplaştıracak yapıların doğmalarına yol açtığı; toplumsal bir öğenin, öğeye katılanların gözündeki yapısı ve işlevi ile bunlar kadar önemli olmasına rağmen katılanlarca açıkça bilinmeyen gizli yapı ve işlevlerin ancak nitel çözümlemelerle ortaya çıkarılabileceği; toplumsal ilişki ağının yapısı ve işlevinin, Toplumsal İlişki Ağı-Evreler Modeli'ndeki hastalık kariyeri evrelerine bağlı olarak değiştiği belirlenerek; araştırmanın Ankara Üniversitesi Ibn-i Sina Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesindeki hastalar haricinde, diğer resmi hastanelere bağlı hemodiyaliz ünitesindeki hastalar ve özel hemodiyaliz ünitelerindeki hastalarla karşılaştırmalı çalışmalarla pekiştirilmesi; hemodiyaliz ünitesinde görev yapan hemşirelerin ve sosyal hizmet uzmanının, üniteye 'yabancılaşma' durumlarının tespit edilerek, gerekli iyileştirmelerin planlanarak gerçekleştirilmesi; Hemodiyaliz ve Böbrek
Özet (Çeviri)
115 Hastalarına Hizmet Vakfı'nın amaçları ve planları incelenerek, gerekli görülen değişikliklerin yapılması önerilmiştir.116 ABSTRACT The general purpose of this thesis is to place explanatory base for the illness situation with social network frame. The effects of the socio- demographic characteristics, structure (greatness, density) and functions (advice, regulation, financial support, informational support) of social network are determined as sub-purposes. Informal health beliefs which include relationship between health- illness concepts and social structure, culture is accepted as a system. Social Network-Episodes Model which gets dynamic framework by means of taking illness career up as episodes and relating with social network attaches two sub-system which are Social Support Model and Socio-BEhavioral Model as a one sub-system. Empirical research data are gathered due to quantitative measurement and qualitative analysis. Depth interview is done in order to satisfy the limitations of interview form and to expose to view the subject as a whole. Applying Social Network-Episodes Model, Chronic Renal Failure as a chronic illness thought to fit to this research in order to examine illness career episode by episode. Ankara University, İbn-i Sina Hospital Hemodialysis Unit's whole patient are taken part in this empirical research. Evaluation of interview form's data is done by making use of 'SPSS for Windows 6.0' statistical program.