Türk ve İran Hukukunda kambiyo senetlerinde sahtecilik ve tahrifat
Falsification and corruption an the bills of exchange under the Turkis and persian laws
  1. Tez No: 72458
  2. Yazar: REZA GHİASİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURKUT İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Tezimin konusu Türk ve İran Hukukunda Kambiyo Senetlerinde Sahtecilik ve Tahrifattır. Bu tez“Giriş”, yedi bölüm ve bir de Sonuç kısmından oluşmaktadır. Kambiyo senetlerinin tarihçesi ile, Türk ve İran hukukunda kambiyo senetlerinin genel düzenleniş biçimi, tezin“Giriş”bölümünde yer almaktadır. Yedi bölümdeki konunun inceleniş biçimi ise aşağıdaki gibidir. Tezin Birinci ve İkinci bölümlerinde Türk ve İran hukukunda kambiyo senetlerinde sahtecilik ve tahrifat kavramları ile bu kavramlara dahil sahtecilik ve tahrifat fiilleri ele alınıp incelenmiştir. Tezin Üçüncü ve Dördüncü bölümlerinde, Türk ve İran hukukunda kambiyo senetlerinde sahtecilik ve tahrifatın özel hukuk bakımından sonuçları irdelenmiştir. Bu bölümlerde sırasıyla, sahte ve tahrif edilmiş kambiyo senetlerinin muhatap (veya bonoyu düzenleyen) tarafından ödenmesi ya da ödenmemesi hallerinde, fail ve fail dışındaki şahısların hukuki sorumlulukları ile bu şahısların sorumluluktan kurtulabilme durumları açıklığa kavuşturulmuştur. Ancak konunun daha iyi anlaşılması bakımından fail ve fail dışındaki şahısların sorumlulukları her üç kambiyo senedi için ayrı ayrı ele alınıp belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca ilgililerin hukuki sorumlulukları saptanırken, kusurlu olup olmadıkları durumları da ayrıca ve dikkatle göz önünde tutulmuştur. Tezin Beşinci ve Altıncı bölümlerinde ise, Türk ve İran hukukunda kambiyo senetlerinde sahtecilik ve tahrifatın cezai sonuçlan üzerinde durulmuştur. Cezai sonuçlar bakımından emre ve hamiline yazılı kambiyo senetleri ile nama yazılı kambiyo senetleri ayrı ayrı incelemeye tabi tutulmuştur. Bu itibarla suçun unsurları, faili ve müeyyidesi ile tabiatıyle her üç türünü teşkil eden kambiyo senetleri için ayrı ayrı irdelenmiştir. Tezin Yedinci ve son bölümünde İse, Türk ve İran hukukunda sahte ve tahrif edilmiş kambiyo senetlerine uygulanan hükümlerin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu karşılaştırma ve değerlendirme hem özel hukuk yönünden hem de Ceza hukuku açısından yapılmıştır. Diğer taraftan bu konuyla ilgili iki ülke mevzuatının karşılaştırmasını yaparken gördüğümüz, yasal eksiklik ve ak saklıkları da dile getirip, giderilmeleri yönündeki görüşlerimizi bildirmiş bulun maktayız. Tezin Sonuç kısmını ise. konuyla ilgili toplam yedi bölüm halinde yapılan açıklamaların genel bir değerlendirmesi ve özeti oluşturmaktadır. Ayrıca bu kısımda, iki ülke mevzuatında konuyla ilgili eksiklik ve aksaklıklar dile getirilip, olması gereken hukuki ve cezai düzenlemelerin nelerden ibaret olabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This assertion discusses the“falsification and corruption on the bills of exchange under the Turkish and Persian Laws”. This paper comprises of seven chapters, including the“introduction”which covers the history of bills of exchange, and the overall arrangement of these bills under the Turkish and Persian Laws, and the“conclusion”. The subject matters are discussed as follows in the seven chapters. The first and second chapters describes the concepts of falsification and corruption on bills of exchange under the Turkish and Persian Laws, and the actions within these concepts. The third and fourth sections discuss in details the corruption and falsification on the bills of exchange under the Turkish and Persian Private Laws as of their results for the Private Law. This section respectively handles the legal liabilities of the perpetrators and non>pgipetrators in case of payment or non-payment of any false and corrupted bflfe of exchange by the drawer, and the possible release of the same from their liabilities. To understand the matter in more details, it was tried made to deterffiifie the liabilities of perpetrators and non-perpetxators by means of separate discussions, on each kind of the three bills of exchange. It was also separately and carefully considered if the persons involved are guilty or not when determination of their legal liabilities. The fifth and sixth sections are focused on the penal consequences of corruption and falsification on the bills of exchange in the Turkish and Persian Laws. The bills of exchanges to the order and bearer and those to the name were separately studied as of their penal consequences. In this respect, the elements, perpetrators and sanctions of the offence were naturally discussed for each kind of the three bills of exchange. The seventh section comparatively evaluates the legal provisions applicable to the false and corrupted bills of exchange under the Turkish and Persian Laws. This comparative evaluation was made in terms of both the private and penal laws. On the other hand, the legal shortages and handicaps encountered in the course of comparison of the regulations of the both countries were discussed, expressing the comments and opinions to eliminate such shortages and handicaps. The conclusion comprises of a summary of the explanations presented in seven sections. This section however describes any shortages and handicaps in the legal regimes of the both countries, and suggests which legal and penal arrangements may take place on this matter. î t wsKfiMtt1 fam