A reconceptualization of the production of knowledge in architecture through research laboratories
Araştirma laboratuvarlari araciliğiyla mimarlikta bilgi üretiminin yeniden yorumlanmasi
- Tez No: 724610
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
'Disiplin' kavramının mevcut bilgi üretim pratiklerini tanımlamak için yetersiz olduğu varsayımına dayanan bu tez, araştırma laboratuvarları aracılığıyla mimarlıkta bilgi üretimi için yeni bir düzen tanımlar. Çalışmada, tüm bilgi alanının üst ölçeğinde 'disiplin' teriminin yetersizliği vurgulanarak, hiyerarşik disiplin sisteminin çözülüşüne işaret eden epistemolojik bir kriz olduğu ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, disiplinler arası farklı ilişki düzeylerini tanımlayan“multidisipliner,”“interdisipliner,”ve“transdisipliner”terimleriyle yeni bir yatay bilgi alanı inşa edildiği gözlemlenmiştir. Bu çalışma ise, mimarlık alanında 2000'li yıllardan itibaren bilgi üretiminde inovasyon dürtüsünün tetiklediği ve mimarlık okullarında araştırma laboratuvarlarının yaygınlaşmasıyla mümkün olan bir değişim olduğunu savunur. 'Laboratuvar' terimi tarihsel ve kavramsal olarak incelendiğinde, yeni kurulan bu laboratuvarların bilgi alanının değişen yapısına verilen bilinçli cevaplar olduğu görülmektedir. Mimarlık okullarındaki araştırma laboratuvarların bu çalışmada tariflenen yeni bilgi alanını ne ölçüde yansıttıklarının anlaşılabilmesi için laboratuvarların kendi öz tanımlarının derlenmesiyle kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Laboratuvarlardaki bilgi üretim pratiklerini tanımlayan bir eylem listesi sunan bu çerçeve, bilime ilişkin hem pozitivist hem de post-pozitivist bakış açılarına referansla derlenmekte, yorumlanmakta ve görsel olarak temsil edilmektedir. Bu tür bir okuma çok yönlü bir kavram olan laboratuvarın mimarlık alanının karmaşık yapısını yansıtma kapasitesine sahip olduğunu ve bir birim olarak bilginin düzenlenmesi ve üretilmesinde 'disiplin' kavramına oranla mimarlığa daha uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis defines a new organization for the production of knowledge in architecture through research laboratories based on the assumption that the concept of discipline is incapable of describing the current practices of knowledge production in the field. By emphasizing the inadequacy of the term 'discipline' within the broader scale of the whole field of knowledge, this study identifies an epistemological crisis that signals the dissolution of the hierarchical disciplinary system. A new lateral field of knowledge has already been constructed by utilizing the terms“multi-, inter-, and trans-disciplinarity”as the core vocabulary defining different levels of relationships between disciplines. This study argues for a further shift in architecture, which has been instigated by the urge for innovation in knowledge production and enabled by the proliferation of research laboratories in the schools of architecture since the 2000s. A historical and conceptual understanding of the notion of the 'laboratory' itself demonstrates that these laboratories are the conscious responses to the fact that knowledge takes on another shape rather than the disciplinary one. This study constructs a conceptual framework through an analysis of the laboratories' self-descriptions to decipher how they reflect this new field of knowledge. A set of actions that defines the knowledge production practices in these laboratories is compiled, interpreted, and visually represented with reference to both positivist and post-positivist outlooks of science. This framework illustrates that the laboratory, as a multifaceted concept, has the capacity to accommodate the ever-increasing complexities of the field of architecture, and the term 'laboratory' in the organization and production of knowledge as a unit is better suited to architecture; rather than 'discipline.'