The Portuguese in the first century of the age of discovery (1415-1499)
Keşifler çağı'nın ilk yüzyılında Portekizliler (1415-1499)
  1. Tez No: 724618
  2. Yazar: ALPER YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BÜYÜKAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Tarihte 15. yüzyılın ilk çeyreğinde başladığı ve 17. yüzyılın ikinci yarısında sona erdiği kabul edilen döneme Keşifler Çağı denir. Keşifler Çağı'nda bazı Avrupa devletleri, denizaşırı seferler yaparak dünyanın bilinmeyen topraklarını keşfetmiş, keşfedilen toprakların yerli halklarıyla ticari ve diplomatik ilişkiler kurmuş, savaşlar yapmışlardır. Tarih biliminin en önemli konularından biri olmasına rağmen ne yazık ki ülkemizde yeterli ilgiyi görmemiş ve bugüne kadar üzerinde fazla çalışma yapılmamıştır. Konuya hak ettiği dikkat ve ilgiyi çekmek amacıyla yaptığımız bu çalışmamızda, Keşifler Çağı'nı başlatan devlet olan Portekiz'in 15. yüzyılda yaptığı askeri, ticari ve diplomatik faaliyetler ele alınmıştır. Portekizlilerin 16. yüzyılda da özellikle Asya'da ve Brezilya'da devam eden önemli denizaşırı faaliyetleri olmakla beraber, belirli bir döneme yoğunlaşmak adına çalışmamızı sadece 15. yüzyıl ile sınırlandırmak uygun görülmüştür. Bu alanda Türkçe kitap eksikliği olduğundan, çeşitli yabancı kaynaklar kullanılmış ve kaynaklar İngilizce dilinden çevrilerek tezimizde yararlanılmıştır. Giriş bölümü olan birinci bölümde, 15. yüzyıl öncesinde ticaret, teknoloji, haritalar, geçmiş yolculuklar ve Portekiz'in durumu verilmiştir. İkinci bölümde, Portekizlilerin Kuzeybatı Afrika'daki faaliyetleri ve özellikle Faslılar ile olan ilişkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Atlas Okyanusu adalarındaki keşif ve iskan faaliyetleri; Dördüncü bölümde Gine bölgesi başta olmak üzere Afrika'da yaptıkları keşif ve ticaret faaliyetleri ile köleleştirme baskınları; Beşinci bölümde Asya'ya geçişleri ve Vasco da Gama'nın Hindistan seferi anlatılmıştır. Altıncı ve son bölümde ise 15. yüzyılda Portekiz devletinin askeri, teknolojik ve ticari yapılanmasından söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The period that is considered to have started in the first quarter of the 15th century and to have ended in the second half of the 17th century is called the Age of Discovery. In the Age of Discovery, some European states explored the unknown lands of the world through overseas expeditions, established commercial and diplomatic relations with the indigenous peoples of the discovered lands, and waged wars. Although this is one of the most important topics of history, unfortunately, not having been shown sufficient interest and not conducted much study in our country. In our study to draw the attention it deserves, we addressed the military, commercial and diplomatic activities of Portugal, the state that started the Age of Discovery, in the 15th century. Although the Portuguese had important overseas activities that continued in the 16th century, especially in Asia and Brazil, it was considered appropriate to limit our work to only the 15th century in order to focus on a specific period. Since there is a lack of Turkish books in this field, various foreign sources have been used and resources have been translated from English to use in our thesis. In the first chapter, the introduction chapter, trade, technology, maps, previous voyages and the status of Portugal before the 15th century are explained. The second chapter discusses the Portuguese activity in Northwest Africa, and in particular their relations with the Moroccans. In chapter three, exploration and residential activities in the islands of the Atlantic Ocean is specified; chapter four depicts their exploration and trade activities and enslavement raids in Africa, especially in the Guinea region; chapter five depicts their passage to Asia and Vasco da Gama's expedition to India. The sixth and final chapter discusses the military, technological and commercial structures of the Portuguese state in the 15th century.