The effects of Russian avant-garde artists on abstract art at the beginning of the20 th century
20 yy. başı Rus avangart sanatçıların soyut sanat üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 724617
  2. Yazar: DİLEK KOCAOĞLAN DAĞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEYMUR RZAYEV
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışması“20.YY. Başı Rus Avangart Sanatçıların Soyut Sanat Üzerindeki Etkileri”başlığı ile Avangart olarak nitelenen Rus sanatçıların kendi ülkeleri içinde ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde katıldıkları sanat grupları içinde gerçekleştirdikleri çalışmaların kendi dönemlerinde ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra da Avrupa ve ABD'de yaşayan sanatçıların, düşünsel ve teknik anlamda sanat eseri üretme süreçlerini nasıl ve ne yönde etkilemiştir sorusunu incelemektedir. Rus Avangartı olarak adlandırılan, Rus coğrafyasında doğmuş birçok sanatçı Resim, Tiyatro, Müzik, Mimarlık, İnşaat, Tekstil Ürünleri Mühendisliği gibi bilim ve sanat alanlarında dönemlerinin en iyi okullarında eğitim almış, kendi ülkelerinde veya diğer ülkeler içinde çok seçkin, aktif çalışan, düşünsel yönleri çok güçlü; ürettikleri sanat eserleri ile sanatseverlerin ve sanat otoriterlerinin beğenisini toplamış kişilerdir. Araştırma kapsamı içinde öncelikle Avangart kavramının ne olduğu incelenmiş sonra Rusya'daki Avangartın oluşması için çok önemli olan düşünsel, felsefi, koşulları hazırlayan Avangartın öncesi olan sanat grupları incelenmiştir, bu sanat grupları gerçekleştirdikleri sanat etkinlikleri ile içinde yaşadıkları toplumu etkilemiş sanatçılardan oluşan gruplardır. Rus Avangart'ının var oldukları tarihsel dönem içinde ürettikleri sanat eserlerinin özelliklerine bakarak üç ana başlık altında inceleyebiliyoruz. Görsel sanatların resim sanatı tarihi içinde incelendiğinde ilk soyut resmi yaptığı söylenen soyut resmi ile Wassily KANDİNSKY, Süprematizm sanat akımını başlatan Kazimir MALEVİCH ve Konstrüktivizm sanat akımı ile Vlademir TATLİN. Tez konusunun kapsamı içinde birinci nesil olarak adlandırılan sanatsal çalışmalardan Wassily KANDİNSKY, Kazimir MALEVİCH, Vlademir TATLİN ve arkadaşlarının soyut resim ve heykel çalışmaları kendi çağdaşlarını etkilemekle kalmamış kendilerinden sonra gelen sanatçıları bugün bile birçok yönden etkilemiştir. Avangartın soyut sanat eserleri üzerindeki etkileri sanatçıların eserleri incelenerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study, titled“The Effects of Russian Avant-garde Artists on Abstract Art at the Beginning of the 20th Century”, examines the question of how and in what way the works of Russian artists, who are described as avant-garde in their own countries and in the art groups they join in various European countries, affect the artistic and technical production processes of artists living in Europe and the USA during their own time and after the Second World War. Many artists born in the Russian geography, called the Russian Avant-garde, received education in the best schools of their time in the fields of science and art such as Painting, Theater, Music, Architecture, Construction, Textile Products Engineering, and they are people who are very distinguished in their own country or in other countries, work actively, have very strong intellectual aspects, and have won the admiration of art lovers and art authorities with the artworks they produce. Within the scope of the research, first of all, the concept of Avant-garde was examined, then the art groups before the Avant-garde, which prepared the intellectual, philosophical and technical conditions that were very important for the formation of the Avant-garde in Russia, were examined, these art groups are groups of artists who have influenced the society they live in with the art activities they carry out. By looking at the characteristics of the works of art produced by the Russian Avantgarde during their historical period, we can analyze them under three main headings. When the visual arts are examined in the history of painting, Wassily KANDINSKY with his abstract painting, which is said to have made the first abstract painting, Kazimir MALEVICH, who started the Suprematism art movement, and Vlademir TATLIN with the Constructivism art movement. The painting style, which is said to have started with Wassily KANDINSKY, which we see realized for the first time in the history of painting, does not point to anything from the world we live in, consists of lyrical geometric shapes that we can classify as art without objects, abstract art, and which KANDINSKY describes as concrete abstraction, as the inner reality of the artist, and the Suprematism art movement, which Kazimir MALEVICH calls pure art, and Vlademir TATLIN, the development process of the Constructivism art movement, which is considered as one of the first examples of installation art, giving relief sculpture effect of materials such as wood and metal plates, which have different uses in daily life, have been examined. Abstract painting and sculpture works developed with the participation of Wassily KANDINSKY, Kazimir MALEVICH, Vlademir TATLIN and many artist friends, among these artistic works, which are called first generation within the scope of the thesis subject, not only influenced their contemporaries, but also influenced the artists who came after them in many ways even today. The effects of avant-garde on abstract works of art are explained by examining the works of artists and their production processes.