Yerleşim alanı seçiminde yerel yönetimin etkisi
Local governments effects on habitation choice
- Tez No: 72462
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Özet Günümüzde büyük kentlerde, çarpık ve sağlıksız bir kentleşme modeli yaşanmaktadır. Bu çalışmada ise, yerel yönetimlerin yeni bir yöntem anlayışı ve yeni düzenlemeler doğrutulsunda, daha sağlıklı yerleşim alanların seçiminde etkili olmaları gerekliliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Birinci bölümde, Türkiye'de kentleşme boyutuna ve bununla ilgili toplu yerleşim alanları ve kentsel nüfus artışına sebep olan göç konularına değinmektedir. Özellikle kırsal alanlardan, büyük kentlere doğru yapılan göçlerin etkisi ile kentsel çevre sorunları yaşanmaktadır. Örneğin, bazı büyük kentlerde, barınma gereksinimi ile ortaya çıkan gecekondulaşma sorunun bir çözümü olarak toplu yerleşmeler düşünülmüştür. ikinci bölümde, Türkiye'de yerel yönetimlerin ve belediyelerin yetkileri ele alınmıştır. Bu bölümde, yerel yönetimin grevleri ve yapay çevre planındaki etkileri üzerinde yoğunlaşmıştır. Aynı zamanda, yer seçimini etkileyen çevresel öğelere ve koşullara yer verilmektedir. Özellikle kirlilik ve kent planlaması ile ilgili sorunlara ve bunların sonucuna bakılmaya çalışılmıştır. Bunun bir sonucu olarak, yerel yönetimlerin yerel ihtiyaçların giderilmesi için duyarlı olmaları gereklidir. Üçüncü bölümde, bu çalışmanın sonucu ve değerlendirmesi yer almaktadır. Bir yerel yönetici, yapılan davranışların gelişme nedenleri ve beğeni kazanan yerler hakkında örnekler ile bilgi toplayarak, bunu gelişme amacı ile kullanabilir. Örneğin, neden insanlar bir parkı diğerlerine tercih ederler? Bu sonuçlardan yararlanarak, yerel yönetimler, insanların yerleşme seçimlerinde etkili olabilirler. 123Sonuç olarak, yerel yönetimler ancak, özerklik ve hizmette halka yakınlık ve yetkilerinin merkeziyetçi anlayıştan uzakta olmakla işlevlerinde başarı sağlayabilirler. 124
Özet (Çeviri)
Abstract Nowadays, in the large cities there is an unhealthy and confused condition prevailing. This study is aimed to show needs of having local governments with a new management style for effective planning and organizing to have a healthy habitation choice. In the first chapter, migration observed as a cause of increase population in cities, massive living sites and the relation to Turkey's urbanization structure. Specially, migration from rural areas toward big cities, is a cause of increasing environmental problems. For example, to protect increasing squatter's house in the cities, producing massive living sites and cooperation's will be useful. Second chapter, is concluding some efforts that are going on in Turkey, being made in the way of lawful arrangements in the municipalities and local administration. This chapter is strongly based on municipalities' missions and the way they affect planning of the built environments. Also, it aims to find out effects of environmental conditions in habitation choice. Specially, result of facing with problems related to pollution and city planning. Therefore, local authorities must be sensitive to the needs of local communities. Third chapter, concludes evaluation and conclusion of this study. A local authority could use a sample survey to gain information on recreation usage and also to improve understanding of certain behavior. Why for example, do some people prefer particular parks and ignore others? Surveys can measure household response to proposed changes in their habitation preference. More ever, subsidiarity in local governments is one of the most important factors for being successful in their duty. 125 T.C. YOHBtfBRETta KUBÜLU