Türk seramiğinin sanat nesnesine dönüşümünde Füreya Koral'ın etkisi
The effect of Füreya Koral on the transformation of Turkish ceramics into art objects
- Tez No: 724631
- Danışmanlar: PROF. DR. TEYMUR RZAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tarih boyunca insanoğlunun en çok kullandığı malzemelerden biri topraktır. İlk başlarda sadece gündelik ihtiyaçlarını gidermek amacı ile şekillendirilen kapların malzemesi olan toprak, sonraları dinsel törenlerde kullanılmak üzere çeşitli parçaların şekillendirilmesinde kullanılmıştır. Teknik açıdan gittikçe gelişen bu malzeme Osmanlı'nın Anadolu'ya girmesiyle endüstriyelleşir ve hızla gelişmeye başlar. Cumhuriyet döneminde ise açılan eğitim kurumları ve yetiştirilen öğrencilerle birlikte bir başka boyut kazanır. Cumhuriyetin bu seramik aydınlanmasından bağımsız olarak kendini geliştiren Füreya Koral Cumhuriyet tarihinin ilk kadın seramik sanatçısıdır ve modern Türk seramiğinin oluşmasında yadsınamaz emekleri vardır. Ürettiği sanat eserleriyle ve kişiliğiyle hem çağdaşlarına hem de sonraki nesillere örnek olmuştur. Türk Seramik Sanatına katkıları ile çamuru bir sanat nesnesine dönüştürmüştür. Bu tezde Türk Seramik Sanatının kat ettiği yol Füreya Koral'ın hayatı ve eserleri ışığında incelenmiştir. Bunun yanında Cumhuriyet kazanımlarının ve getirdiği yenilik ve ilerleme anlayışının Türk Seramik sanatına etkileri ve bu etkilerin modern seramik sanatına olan yansımaları incelenmiştir. Bu modernleşme sürecinde Batı'nın etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, clay has always been one of the most processed materials by mankind. The soil, which initially was only the material for shaping the items of the daily necessities, had become the main ingredient for the icons used at religious ceremonies. With the arrival of Ottomans in Anatolia, the material had been industrialized as it got technically better processed. As of the Republican Era, it took on another dimension with the appearance of educational institutions and the students graduated from these schools. Apart from the ceramics enlightenment of the Republican Era, Füreya Koral, who had improved herself independently, is accepted as the very first ceramics artist and has undeniable efforts to form the Modern Turkish Ceramics. Along with her works, her artistic personality has set an example for the contemporaries and next generations. With her contributions to the Turkish Ceramics, she has succeeded to turn the clay into a work of art. In this thesis, Turkish Ceramics' path of art has been studied in the light of life and works of Füreya Koral. In addition, the effects of the achievements of the Republic and the understanding of innovation and progress brought by it on the Turkish ceramics art and the reflections of these effects on the modern ceramics art were examined. The influence of western art on this modernization era is also studied.