Limanlarda dijitalleşme ve Türk limanlarının dijitalleşme açısından değerlendirilmesine yönelik vaka çalışması
Digitalization in ports and a case study on the evaluation of Turkish ports in terms of digitalization
  1. Tez No: 724640
  2. Yazar: UĞUR MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ülkelerin ekonomik anlamda dışa açılan en önemli kapıları olan limanlar, çok önemli ve kritik konumdadır. Covid-19 ile limanlardaki insan etkisinin azaltılması amaçlanmaktadır. Limanlar bu amaç doğrultusunda dijitalleşmeye büyük önem vermeye başlamıştır. Küçük ve orta ölçekli limanların yatırım bütçelerinde dijitalleşmeye ayırdıkları pay ve dijitalleşme yatırımlarının doğru yönetilmesi çok büyük öneme sahiptir. Bu sebeple bu çalışmada Türkiye'deki limanların doğru bir dijitalleşme stratejisi ile ilgili genel görüşleri; liman işletmelerinin dijitalleşme seviyesinin doğru ölçümlenmesi, belirlenen dijitalleşme seviyesine uygun dijitalleşme yatırımının ortaya çıkması amaçlanmıştır. Gemlik lokasyondaki bir limanda konuyla ilgili yönetsel pozisyonlar çalışan katılımcılar ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Gerçekleştirilen çalışma sonucunda liman işletmesinin dijitalleşme seviye puanının tespiti için DRIP modeli sonuçları tespit edilmiştir. Ortaya çıkan bu sonuçlar Mezuniyet durumu kapsamında limanın dijitalleşme seviyesini belirlemiştir. Gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda DRIP modeli soruları ve Mezuniyet durumu sonucunda ortaya çıkan sonuçlar hakkında genel görüşler alınmıştır. Liman işletmesinde dijitalleşme açısından insan etkisinin azaltılması, işletmenin sürdürülebilirliği, yazılım ve teknoloji yatırımı, IT departmanı organizasyonel gelişimi, yapay zeka destekli sistemlerin planlanması, paydaşlar arası blockchain tabanlı entegrasyon kurguları, dijital iş modelleri, çalışanların teknolojik bilgi ve becerilerinin gelişimi, alt yapının geliştirilmesi, bilgi güvenliği uygulamaları için faaliyetlerde bulundukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ports, which are the most important gates of countries opening outwards in terms of economy, are in a very important and critical position. With Covid-19, it is aimed to reduce the human impact in ports. For this purpose, ports have started to attach great importance to digitalization. The share allocated to digitalization in the investment budgets of small and medium-sized ports and the correct management of digitalization investments are of great importance. For this reason, in this study, general views of ports in Turkey on a correct digitalization strategy; It is aimed to accurately measure the digitalization level of port operators and to reveal the digitalization investment in accordance with the determined digitalization level. Semi-structured interviews were conducted with the participants working in managerial positions in a port located in Gemlik. As a result of the study, DRIP model results were determined to determine the digitalization level score of the port operator. These results determined the digitalization level of the port within the scope of the Graduation model. As a result of the interviews, general opinions were received about DRIP model questions and the results of the Graduation model. Reducing human impact in terms of digitalization in port management, sustainability of the business, software and technology investment, IT department organizational development, planning of artificial intelligence supported systems, blockchain-based integration setups between stakeholders, digital business models, development of technological knowledge and skills of employees, development of infrastructure, information It has been concluded that they are engaged in activities for security applications.