Polivinilborat kullanımı ile düşük sıcaklık bor karbür (B4C) üretimi
Low temperature boron carbide (B4C) production by using polyvinylborate
- Tez No: 724655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bor karbür (B4C) yüksek teknoloji gerektiren endüstriyel alanlarda stratejik bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Özellikle savunma sanayiinde, nükleer santrallerde ve havacılık alanında kritik öneme sahip parçalarda tercih edilmektedir. Dünya'da B4C üretiminin büyük bölümü geleneksel karbotermik redüksiyon yöntemi kullanılarak yüksek sıcaklıklarda (>2000 °C) gerçekleştirilmektedir. Ancak bu üretim teknolojisinin, ürün/maliyet dengesizliği ve çevreye etkileri sebebi ile sürdürülemez olması, alternatif B4C üretim teknolojilerinin arayışına sebep olmuştur. Alternatif bir yöntem olan polimerik başlangıç malzemesinden B4C üretim yöntemi ile düşük sıcaklıklarda (
Özet (Çeviri)
Boron carbide (B4C) is used to a strategic materials at industries fields where need to require state-of-the-art technology. Especially at defense industries, nuclear plants and aviation fields, it is preferred to have some parts that is very critical valuable. The most part of the production of boron carbide is carried out at high temperature (>2000 °C) by conventional carbothermic reduction methods in the world. However, the product technology is not sustinable the reasons of in balance between cost and product quality and environment effect which lead to search the alternative production methods. There are studies on the synthesis of B4C at low temperatures (