İnternette yayınlanan ortaokul matematik ders anlatım videolarındaki analojilerin kavram tanımı ve kavram imajı çerçevesinde incelenmesi
Investigation of analogies in secondary mathematics lecture videos published on the internet within the framework of concept definition and concept image
  1. Tez No: 724654
  2. Yazar: KÜBRA KAYMAKCI ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Koronavirüs salgını sebebiyle online kaynakların öneminin arttığı günümüzde internet üzerindeki ders videolarının izlenme oranlarının giderek arttığı gözlemlenmektedir. Matematik derslerinde başvurulan birçok farklı öğretim tekniğinden biri olan analoji, internet üzerindeki ders anlatım videolarında da dikkat çekici şekilde kullanılmaktadır. Bu araştırmada, ortaokul matematik derslerine yönelik hazırlanan internet videolarında kullanılan analojilerin kavram tanımı ve kavram imajı çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 2020-2021 eğitim öğretim yılında internette videoları en çok izlenen ilk 5 öğretmenin dersleri seçilmiş ve bu öğretmenlerin ortaokul sayılar ve cebir konularına yönelik ders anlatım videolarındaki analojiler belirlenerek analiz edilmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması için bir“Video inceleme rehberi”hazırlanmış ve bu rehber eşliğinde toplam 228 video izlenerek öğretmenlerin başvurdukları toplam 68 analoji çalışmanın verileri olarak belirlenmiştir. Belirlenen analojilerin öncelikle kavram tanımları belirlenmiş, ardından bu kavram tanımları ışığında analojilerin kullanım amaçları ve öğrencilerde oluşabilecek olası kavram imajları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin kullandıkları analojilerin özellikle, belirli işlemleri doğru şekilde uygulama ve işlem kurallarını akılda tutma amacıyla kullanıldığı ve bu işlemlerin kavramsal boyuttaki nedensellik açıklamalarına cevap vermediği görülmüştür. Ayrıca, kullanılan analojilerin matematiksel kavram veya işlemlerle ilgili sınırlı bir bakış açısı sunduğu ve öğrencilerde pek çok kavram yanılgısına sebep olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the corona virus epidemic, it is observed that the rate of watching lecture videos on the internet is increasing day by day. Analogy, which is one of the many different teaching techniques used in mathematics lessons, is also used remarkably in lecture videos on the internet. In this research, it is aimed to examine the analogies used in internet videos prepared for secondary school mathematics lessons within the framework of concept definition and concept image. In the study, the lessons of the first 5 teachers whose videos are most watched on the internet in the 2020-2021 academic year were selected and the analogies in the lecture videos of these teachers on secondary school numbers and algebra were determined and analysed. The research was carried out using content analysis, one of the qualitative research methods. A“Video review guide”was prepared to collect the data, and a total of 228 videos were watched, and a total of 68 analogies applied by the teachers were determined as the data of the study. First of all, the concept definitions of the determined analogies were determined, then in the light of these concept definitions, the usage purposes of the analogies and possible concept images that could occur in the students were determined. As a result of, it was seen that the analogies used by the teachers were especially used for the purpose of applying certain operations correctly and keeping the operation rules in mind, and these operations did not respond to the causality explanations in the conceptual dimension. In addition, it has been determined that the analogies used offer a limited perspective on mathematical concepts or operations and may cause many misconceptions in students.