III. Murad'ın Siyasası ve Veziriazam Ferhad Paşa
The Politics of Murad III and Grand Vizier Ferhad Pasha
- Tez No: 959898
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
16. yüzyılın son çeyreği, Osmanlı hanedanlığı açısından dönüm noktalarından birini ifade etmektedir. Zira Fatih'ten beri süregelen Osmanlı merkezileşme faaliyetleri, Kanuni dönemine geldiğinde zirveye ulaşmış ve merkezileşmenin bir sonucu olarak vüzera, ulema ve askerden müteşekkil olarak oluşturulan merkezi hükümet daha da tahkim edilerek hanedana karşı tasvip edilmeyecek bir güce ulaşmıştı. Öyle ki Kanuni'den sonra tahta oturan oğlu II. Selim, tam manasıyla söz konusu merkezi hükümetin icaplarına göre hareket etmek zorunda kalmıştı. Babası II. Selim'in vefatıyla 1574'te tahta oturan III. Murad ise daha şehzadelik yıllarından beri gözlemlediği merkezi hükümetin, hanedanlığı zora sokan bu gücünden rahatsızlık duymaktaydı. Zira merkezi hükümetin paydaşları ve bileşenleriyle ulaştığı seviye, padişahların günlük siyasetini bile engelleyebilecek vaziyetteydi. Bu sebeple III. Murad, şehzadelik yaptığı Manisa'dan İstanbul'a gelirken, merkezi hükümete karşı uygulamak istediği alternatif bir programla geldi. Bu programın içeriği, söz konusu merkezi hükümetin ve paydaşlarının hanedanlık karşısındaki baskın gücünü zayıflatmaktı. III. Murad, bunu yapabilmek için bir dizi faaliyetlerde bulunmuşsa da nihayetinde istenilen ölçüde bir değişimi gerçekleştiremedi. Ancak III. Murad'ın bu faaliyetleri, sonraki yıllara da sâri bir takım yeni pozisyonlar doğurdu. Öte yandan III. Murad'ın siyasası her ne kadar yeni pozisyonlar doğurmuşsa da oğlu III. Mehmed, merkezi hükümet kanadını yıpratma faaliyetlerinin bir neticesi olarak ortaya çıkan saray güçleri ve yeni politik pozisyonlar üzerinden yürümek istemedi ve III. Mehmed, tekrar geleneksel addedebileceğimiz merkezi hükümet kanadına döndü. İşte bu çalışma, III. Murad siyasasının doğurduğu ve III. Mehmed siyasasının boğdurduğu bir devlet adamı olan Veziriazam Serdar Ferhad Paşa'nın; Enderun hayatını, deruhte ettiği çeşitli görevleri, Büyük Mirahurluk görevini, Yeniçeri Ağalığını, Rumeli Beylerbeyliğini, Şark Seferlerini, Sadaret yıllarını ve Koca Sinan Paşa'nın başını çektiği merkezi hükümetin temsilcileri ve saray ekibiyle olan hizip mücadelelerini, söz konusu siyasi kıskacın ekseninde irdelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The last quarter of the 16th century marks one of the turning points in the history of the Ottoman dynasty. This period witnessed the peak of the centralization efforts that had been ongoing since reing of Mehmed the Conqueror, culminating during the reing of Suleiman the Magnificent. As a result of this centralization, a powerful central government composed of viziers, members of the ulema, and the military was consolidated to a degree that posed on undesirable challenge to the authority of the dynasty itself. So much so that Suleiman's successor, his son Selim II, was compelled to act entirely in accordance with the necessities and pressures of this centralized government. When Selim II passed away in 1574, his son Murad III ascended to the throne. From his years as a prince, Murad III had observed and grown uneasy with the extent of power wielded by the central government, which he believed placed the dynasty in a difficult position. The influence and reach of the government's stakeholders had reached such a level that it could even obstruct the sultan's ability to conduct daily political affairs. Therefor, when Murad III came of Istanbul from Manisa, where he had served as a prince, he brought with him an alternative political agenda aimed at curbing the dominance of the central government and its affiliates. Although Murad III undertook a series of initiatives in pursuit of this goal, he was ultimately unable to bring about the desired level of change. Nevertheless, his efforts gave rise to number of new political positions that continued into subsequent years. On the other hand, while Murad III's policies may have given birth to these new political roles, his son Mehmed III chose not to pursue a political path aligned with the palace faction and new power positions that had emerged as a result of efforts to weaken the central government. Instead Mehmed III reverted to what we might call the traditional structure of the central government. This study aims to examine, within the context of this political tension, the life and career of Grand Vizier Serdar Ferhad Pasa- an Ottoman statesman whose rise was shaped by the political line of Murad III, but whose fall was brought about under the reign of Mehmed III. It will analyze his life in the Enderun, the various positions he held, including Chief of the Stables (Büyük Mirahur), Agha of the Janissaries, Governor-General of Rumelia, his Eastern campaigns, his years as Grand Vizier, and his factional struggles with both representatives of the central government led by Koca Sinan Pasha and with palace cliques.