Öğrenen organizasyonlar kapsamında okul öncesi eğitiminde çalışanların yenilikleri takip etme ve kullanma durumlarının incelenmesi
Investigation of employees' following and using new approaches in technology in preschool education within the scope of learning organizations
  1. Tez No: 724683
  2. Yazar: CİHAD DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA, PROF. DR. RECEP ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı; okul öncesi öğretmeni ve bu alanda görev yapan yöneticilerin öğrenen organizasyonlar kapsamında yenilikleri takip etme durumlarını incelemektir. Yenilikleri takip etme durumları, Bilgi ve İletişim Teknolojisi (BİT) Yeterlilikleri, 21. Yüzyıl becerileri ve yenilikçi okul değişkenleri açısından incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. 174 öğretmen ve 33 yönetici toplam 207 katılımcıdan veriler toplanmıştır. Araştırma için“Öğretmen adayı Bilgi ve İletişim Teknolojisi Yeterlilikleri Ölçeği,”Çok boyutlu 21. Yüzyıl beceri ölçeği“ ve ”Yenilikçi Okul ölçeği“ isimli ölçekler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar analiz edildiğinde, öğretmen ve yöneticiler BİT yeterlikleri ve BİT' i eğitimde kullanma durumları açısından olumlu tavır sergiledikleri ve BİT' i eğitim için gerekli gördükleri sonucuna varılabilir. Ayrıca yönetici ve öğretmenler ”Çok Boyutlu 21. Yüzyıl becerileri" konusunda da olumlu tavır ve tutum sergilemektedirler. Yenilikçi okul değişkeni açısından ise yönetici ve öğretmenlerin yenilikleri takip etme durumlarında örgütsel engellerin olduğu ve kurumdaki atmosferin yenilikçi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bit Yeterlilikleri, 21. Yüzyıl becerileri ve yenilikçi okul değişkenleri cinsiyet faktörü açısından tüm ölçek ve alt boyutlarında erkeklerin kadınlara göre puanlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, öğrenen organizasyonlar kapsamında bit yeterlilik durumları, 21. Becerileri ve yenilikçi okul değişkenleri açısından incelendiğinde yöneticilerin öğretmenlere göre puanlarının yüksek olduğu saptanmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, değişkenler arasında pozitif yönde anlamlı ve güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Öğretmen ve yöneticilerin yenilikçi okul alanı, BİT yeterlilik ve 21. Yüzyıl becerileri değişkenleri hepsi birlikte toplam varyansın %7'sini yordamaktadır. Çalışma sonuçlarına göre örgütsel öğrenmeler açısından, öğretmen ve yöneticilerin hizmet içi öğrenmelerine önem verilmesi ve eğitimdeki yeniliklerin takip edilmesi önemli olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investi gate situations of pre-school teachers and administrators working in this field in following innovations within the scope of learning organizations. Following innovations and Information and Communication Technology (ICT) Competencies were examined in the scope of 21st century skills and innovative school variables. Relational survey method, one of the quantitative research methods, was used for the study. Data were collected from a total of 207 participants, 174 teachers and 33 administrators. For the research, scales named“Pre-service Information and Communication Technology Competencies Scale”,“Multidimensional 21st Century Skill Scale”and“Innovative School Scale”were used. It can be concluded from an analysis of the results obtained through this research that teachers and administrators have a positive attitude in terms of ICT competencies and their use of ICT in education and they consider ICT necessary for education. In addition, administrators and teachers have positive attitudes towards“Multidimensional 21st Century Skills”. In terms of the innovative school variable, it is concluded that there are organizational barriers in the case of administrators and teachers' following innovations and that the atmosphere in the institution is not innovative. In terms of gender factor of ICT Competencies, 21st Century skills and innovative school variables, men's scores were found to be higher than women in all scales and sub-dimensions. On the other side, when competency status, 21st Century Skills and innovative school variables within the scope of learning organizations were investigated, it was determined that scores of the administrators were higher than those of teachers. According to results of a correlation analysis, there is a positive, significant and strong relationship between the variables. Innovative school area, ICT competence and 21st century skills variables of the teachers and administrators together predict 7% of the total variance. According to the results of the study, it is revealed that it is important to give importance to the in-service learning of teachers and administrators and to follow the innovations in education in terms of organizational learning.