Hz. İsa döneminde Yehuda bölgesinin sosyal ve dini durumu
The social and religious state of Jehuda region in the period of Jesus
- Tez No: 724711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELDAR HASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yehuda, tarih içerisinde daima önemini korumuş bir bölge olarak bilinmektedir. Günümüzde Filistin ve İsrail sınırları içerisinde kalan Yehuda bölgesi, sosyal ve dini anlamda tarihe iz bırakılmış olaylara tanıklık etmiştir. Yehuda, II. Mabet döneminde sırasıyla, Pers, Makedonya ve Roma medeniyetlerinin egemenliğini tanımış, pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Yehuda bölgesi, birçok dinsel inanç ve grupların da ortaya çıktığı, geliştiği, yayıldığı bir bölgedir. Ayrıca Yahudilik ve Hıristiyanlık tarihinde de önemli izler taşımaktadır. Araştırmamız, Hz. İsa döneminde Yehuda bölgesi ile Yehuda bölgesindeki dini gruplar olmak üzere iki başlık altında toplanmıştır. İlk başlık içerisinde, II. Mabet döneminde farklı yönleriyle Yehuda bölgesi ve Hz. İsa döneminde Yehuda bölgesinde yaşanan gelişmeler incelenmiştir. Bu başlıkların altında Yehuda bölgesinin coğrafi durumu, sosyo-kültürel, siyasi ve ekonomik gelişmeleri ele alınmıştır. Araştırmamızın ikinci başlığı, Sadukiler, Ferisiler, Esseniler, Roma-Pagan, Sabiiler, Teosebesler, Ebionitler ve Samiriler ve olmak üzere Yehuda bölgesinde varlığı bilinen dini gruplar irdelenmiştir. Ayrıca bu grupların Yehuda bölgesinde yaşadıklarına dair birtakım deliller de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Judea region is a region that has always preserved its importance throughout history. Today, the Judea region, which remains within the borders of Palestine and Israel, has witnessed events that have left their mark on history in social and religious terms. The Judea region during the second temple period respectively Persian, Macedonian and Roman civilizations and has hosted many cultures. The territory of Judea is a region where many religious beliefs and groups arose, developed, and spread. It also bears important traces in the history of Judaism and Christianity. Our research, In the time of Jesus, it was gathered under two headings, the religious groups in the Judea region and the Judea region. In the first title, during the second temple period, the Judea region and the developments in the region of Judea in the time of Jesus were examined. Under these titles, the geographical situation, socio-cultural, political and economic developments of the Judea region are discussed. The second title of our research, the Sadducees, Pharisees, Essenes, Roman-Pagans, Sabians, Teosebes, Ebionites and Samaritans, and the religious groups known to exist in the Judea region were examined. In addition, some evidence that these groups lived in the Judea region is presented.