The investigation of therapeutic potential of boron derivatives and mesenchymal stem cell lysate on house dust mite-induced asthma in mice
Bor türevleri ve mezenkimal kök hücre lizatının ev tozu akarı-astım modeli üzerindeki terapötik potansiyelinin incelenmesi
  1. Tez No: 724714
  2. Yazar: DİLARA BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. İBRAHİM HATİPOĞLU, PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Allergy and Immunology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Astım, dünya genelinde 350 milyondan fazla insanı etkileyen ve özellikle de gelişmiş ülkelerde görülen bir solunum yolu hastalığıdır. Hava yolu aşırı duyarlılığı, hava yolu iltihabı ve yeniden şekillenme ile karakterizedir. Astım tedavi maliyetlerinin yüksek olması ve iş gücü kayıplarına neden olmasından dolayı ülkelere ciddi bir ekonomik yük olmaktadır. Astım hastalarının yaklaşık yüzde 50-70'i T yardımcı tip 2 bağışıklığına sahiptir ve tip 2 inflamasyon ile karakterizedir. Alerjik astım; polen, ev tozu akarı (HDM; Dematophagoides pteroyssinus) ve evcil hayvanlar gibi alerjenlere karşı duyarlılık ile ilişkilidir. Günümüzde astımın kesin tedavisi henüz bulunamamıştır ama semptomları azaltmak veya kontrol altına almak için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uygulanan tedavi yöntemlerinden bazıları kortikosteroidler, beta-2 agonist ilaçlar, anti-IgE tedavisi olan omalizumab, mepolizuman ile anti-IL-5 tedavisi, reslizumab ve benralizumab ve mezenkimal kök hücre (MKH) immünmodülasyonudur. Fakat günümüzde astım hastalığı için kesin çözümlü tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden, bu tezde bor türevlerinden olan sodyum pentaborat pentahidrat (SPP) ve sodyum perborat tetrahidrat (SPT) ve MKH lizatının ev tozu akarı ile oluşturulmuş alerjik astım modeli üzerindeki terapötik etkileri araştırıldı. Bu ajanların 6-8 haftalık dişi BALB/c fareler üzerindeki terapötik etkilerini belirlemek için, 50 µg/gün HDM ilk 4 gün boyunca duyarlılaşma fazı olarak, terapötik ajanlar 12. ve 14. günlerde ve 15-18 günleri arasında 50 µg/gün HDM intranazal yolla verildi. Kullanılan ajanların terapötik etkilerini belirlemek için 19. günde akciğerleri ve mediastinal lenf nodları toplandı ve her gruptan kan alımı yapıldı. Akciğer histopatolojisi, serum IgE seviyesi, toplam dendritik hücre (DH), CD11b+ DH, CD103+ DH, alveolar makrofajlar, T lenfositler ve nötrofil immün hücreleri sırasıyla hematoksilen eozin boyama, ELISA ve akış sitometrisi ile belirlendi. Elde edilen sonuçlarla, SPP'nin astım tedavisi için terapötik bir potansiyele sahip olduğunu bulundu. SPP ile tedavi edilen grupta; akciğer infiltrasyonu, immün hücre sayısını ve serum IgE seviyesi azaldı. SPT ve MKH lizatı ile tedavi edilmiş gruplar, astımdan kaynaklı patolojik ve immünolojik parametreleri terapötik olarak değiştirmedi. Bu çalışma ile literatürde ilk kez SPP'nin intranazal verilmesinin astım için terapötik bir potansiyele sahip olduğunu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asthma is a respiratory disease and affects more than 350 million people worldwide, especially in developed countries. It is characterized with airway hyperresponsiveness (AHR), airway inflammation and remodeling. Asthma brings a serious economic burden on countries because of the high treatment costs and loss of labor. Approximately 50-70 percent of asthma patients have a T helper 2 (Th2) immunity which is characterized by type 2 inflammation. Allergic asthma is associated with sensitization to allergen such as pollen, house dust mite (HDM), and pets. Different treatment methods are used to reduce or control the symptoms, but no definitive treatment for asthma has been found, yet. Some of these treatments are corticosteroids, beta-2 agonist drugs, omalizumab which is anti-IgE based therapy, anti-IL-5 based therapy with mepolizuman, reslizumab and benralizumab, and mesenchymal stem cell (MSC)-based immune modulation. However, definitive treatment is needed. In this thesis, the therapeutic effects of boron derivatives such as sodium pentaborate pentahydrate (SPP), sodium perborate tetrahydrate (SPT), and MSC lysate on HDM-induced allergic asthma model were investigated. To determine the therapeutic effects of these agents on 6-8 weeks female BALB/c mice, these agents were delivered on day 12 and 14 intranasally ensuing initiation and sensitization phase using 50 g/day HDM during the first four days. A challenge phase was initiated by the re-administration of HDM between days 15-18 days. Lung and the mediastinal lymph node (mLN) were harvested and blood samples were collected from all experimental groups on day 19. Lung histopathology, serum IgE levels and immune cell numbers and percentages of total dendritic cells (DC), CD11b+ DCs, CD103+ DCs, alveolar macrophages, T lymphocytes, and neutrophils were determined using hematoxylin eosin staining, ELISA, flow cytometry, respectively. We found that SPP has a therapeutic potential for asthma treatment. It decreased the number of lung infiltrating immune cells and serum IgE levels. However, neither SPT nor MSC lysate introduced any changes on the pathology or immunology of asthma in a therapeutical sense. In a conclusion, we showed for first time in the literature, intranasal delivery of SPP has a therapeutic potential of asthma.