Yüzdeler konusunun yaratıcı drama etkinlikleriyle öğretiminin beşinci sınıf öğrencilerinin akademik başarı, tutum ve inançlarına etkisi
The effect of teaching percentages with creative drama activities on academic achievement, attitudes and beliefs of fifth grade students
  1. Tez No: 724735
  2. Yazar: HATİCE NUR KONAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT KÖĞCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı, yüzdeler konusunun yaratıcı drama etkinlikleriyle öğretiminin beşinci sınıf öğrencilerinin akademik başarı, tutum ve inançlarına etkisini incelemektir. Bu amaçla araştırmada nicel ve nitel yaklaşımların birlikte kullanıldığı“Karma Araştırma Modeli”benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini, basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen Osmaniye il merkezindeki bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 30'u deney, 28'i kontrol toplam 58, 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Yüzdeler Başarı Testi”ile“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”,“Matematik İnanç Ölçeği”,“Öğrenci Görüşleri Değerlendirme Soru Formu”, ayaküstü (informal) mülakat ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of teaching percentages with creative drama activities on the academic achievement, attitudes and beliefs of fifth grade students. For this purpose, the“Mixed Research Model”, in which quantitative and qualitative approaches are used together, was adopted in the research. The sample of the study consists of 58 5th grade students, 30 of whom are experimental and 28 of whom are control, studying at a public school in Osmaniye city center, which was determined by simple random sampling method.“Percentages Achievement Test”developed by the researcher,“Attitude Scale Towards Mathematics”,“Mathematic Belief Scale”,“Student Opinions Evaluation Questionnaire”, informal interviews and student diaries were used as data collection tools.