Son ergenlik döneminde belirsizliğe tahammülsüzlük ve aleksitimi arasındaki ilişkide anksiyetenin aracı etkisi
An investigation of the mediator role of anxiety on the relationship between intolerance of uncertainty and alexithymia in late adolescents
- Tez No: 724764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Z. DENİZ AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, son ergenlik dönemindeki bireylerde belirsizliğe tahammülsüzlük ve aleksitimi arasındaki ilişkide anksiyetenin aracı rolünü incelemektir. Araştırma kapsamında içleme ve dışlama kriterlerine uygun bulunan 430 katılımcının verisi ile analizler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişilerin sosyodemografik bilgilerine ulaşmak için Kişisel Bilgi Formu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ - 20) ve Beck Anksiyete Envanteri kullanılmıştır. Araştırmamızdaki temel hipotezleri test etmek için, basit regresyon ve doğrusal hiyerarşik regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mediating role of anxiety in the relationship between intolerance of uncertainty and alexithymia in individuals in their late adolescence. It was also examined how the participants' intolerance of uncertainty, alexithymia, and anxiety levels differ according to various sociodemographic variables. Within the scope of the study, analyzes were carried out with the data of 430 participants who were found suitable according to the inclusion and exclusion criteria. As data collection tools, the following were used to reach the sociodemographic information of the individuals: Personal Information Form, Intolerance of Uncertainty Scale (IUS), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and Beck Anxiety Inventory. Simple linear regression and hierarchical linear regression analyzes were used to test the main hypotheses in our research. According to the results of the research, it was determined that anxiety has a partial mediator effect on the relationship between intolerance of uncertainty and alexithymia. The research revealed that the relationship between intolerance of uncertainty and alexithymia occurs by means of anxiety.