Yaşar Kemal'in Orta Direk ve Yer Demir Gök Bakır Romanları'ndaki ikilemlerin incelenmesi
Dilemmas in Yaşar Kemal's novels
- Tez No: 724765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Yaşar Kemal'in Orta Direk ve Yer Demir Gök Bakır romanlarında geçen ikilemeler konu edilmiştir. Çalışmanın amacı, Yaşar Kemal'in romanlarından elde edilen ikilemelerle ikileme konusunu; ikilemelerin oluşum şekilleri ve ikilemelerin cümle içindeki belli başlı görevleri şeklinde incelenmiştir. Çalışma; giriş, inceleme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Yaşar Kemal'in hayatı ve romanları hakkında bilgi verilmiş, araştırmacıların ikileme ile ilgili yapmış oldukları çalışmalara değinilmiştir. İnceleme bölümünde ikilemeler; ikilemelerin oluşum şekilleri ve ikilemelerin cümle içindeki belli başlı görevleri şeklinde iki kısma ayrılmıştır. Çalışma dört bölüme ayrılmıştır: Birinci bölüm: Giriş kısmını, ikinci bölüm: Yaşar Kemal'in hayatı, eserleri ve Orta Direk ve Yer Demir Gök Bakır hakkında verilen bilgiler, üçüncü bölüm: Yaşar Kemal'in Orta Direk ve Yer Demir Gök Bakır romanlarında tespit edilen ikilemeler oluşturmaktadır. Dördüncü ve son bölüm: bulgular kısmından meydana gelmektedir. Sonuç bölümünde, ikilemelerle ilgili elde edilen veriler hakkında yorumlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the reduplications in the novels Orta Direk and Yer Demir Gök Bakır by Yaşar Kemal have beeen discussed. The aim of the study is to classify reduplications in terms of stucture, semantics and barrowed words. The study consists of introduction, analysis and conclusion sections. In the introduction section, information about the biography and novels of Yaşar Kemal has been given. Thereafter, the studies which have been done by analysts have been referred. Reduplications have been studied in terms of structure, semantics and borrowed word in the analysis section. Firstly, the affixes in words which form the reduplications in the process of structure study have been designated. Then, Semantic relations between the words which form reduplications have been identified. Conclusion section includes comments on the acquired data about the reduplications.