Bursa ilinde toprak - su kirliliği ve çözüm önerileri
Soil - water pollution and solution proposals in Bursa
- Tez No: 724766
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bursa il kapsamında yürütülen bu araştırmada, Bursa ili toprak ve su kaynaklarının fiziksel, kimyasal özellikleri, kirliliği ve kirliliğe neden olan etmenler ile bu kirliliğin olumsuz etkisinin azaltılması amacıyla alınacak tedbirler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Bursa ilinin toprak ve su kaynakları kirliliği ve daha önce yapılmış çalışmalar, çevre durum raporları ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyet raporları incelenmiştir. Bursa ilinde endüstri tesislerinin neden olduğu atık su, evsel kaynaklı atık sular, tarım faaliyetleri sonucunda oluşan drenaj suları şehrin su kaynaklarının kirlenmesinde etkili olduğu; sanayi tesislerinin atık boşaltımları, madencilik atıkları, plansız şehirleşme, vahşi bir şekilde depolanmış evsel katı ve tehlikeli atıklar, tarımsal ilaçların ve gübrelerin fazla miktarda kullanımı, hayvancılık kaynaklı atıklar şehrin topraklarının kirlenmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak Bursa ilinde toprak ve su kaynaklarının kirlenmesine neden olan öncelikli sorunlar ortaya konmuş, sorunların olumsuz etkilerinin azaltılması amaçlı öneriler, alınması gereken önlemler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research that carried in the coverage of Bursa province, the physical and chemical properties of the soil and water resources of Bursa Province, the pollution and the factors causing the pollution, and the measures to be taken in order to reduce the negative effects of this pollution were tried to be determined . For this purpose, soil and water resources and pollution of Bursa Province, previous studies, environmental status reports and activity reports of Bursa Metropolitan Municipality were examined. Waste water caused by industrial facilities in Bursa, domestic waste water, drainage waters formed as a result of agricultural activities are effective in the pollution of the city's water resources; It has been determined that waste discharges of industrial facilities, mining wastes, unplanned urbanization, wildly stored domestic solid and hazardous wastes, excessive use of agricultural pesticides and fertilizers, wastes originating from livestock are effective in the pollution of the city's soil. As a result, the priority problems that cause the pollution of soil and water resources in the province of Bursa have been revealed, suggestions for reducing the negative effects of the problems and the measures to be taken are discussed.