Kur'ân-ı Kerim örnekleri çerçevesinde Arap dilinde takdîm-te'hîr (Merfûâtlar bağlamında)
Takdîm and te'hîr as for examples of Quran-i Kerim (In term of merfûâts)
  1. Tez No: 724767
  2. Yazar: YAHYA ALAKUŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD ALKHALIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Arapça, özellikle İslam'ın temel iki unsuru olan kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim ve nebevi hadislerin dili olması, bu iki temel unsurun verdiği ilahi ve nebevi mesajlardan asıl maksadının ne olduğunu doğru anlamak ve yorumlamak, öğrenim ve öğretimini kolaylaştırmak hasebiyle bu dilin gramer kurallarını bilmek ayrı önem arz etmiştir. Özellikle her dilde olduğu gibi Arap dilinde de anlamı zihne yaklaştırmak ve soyuttan somut bir hale getirmek için vurgulu üsluplar kullanılmıştır. Ayrıca Arap dilinde söylenmek istenen sözün muhatabın anlayabileceği şekilde ifade edilmesinin birçok yolu vardır. Arapçadaki bu zengin üslup ve sanattan yararlanarak cümle inşa etmeyi, Belağatçılar muktezay-ı hale uygun ilkesiyle ifade etmişlerdir. Arap dilini sentaks(söz dizimi) açısından incelediğimizde söz sanatı olarak karşımıza vurguyu ve hasrı ifade eden takdim ve te'hîr sanatı çıkmaktadır. Takdîm ve te'hîrin iyi bir şekilde üzerinde durulduğu takdirde dilbilgisi konusunda neredeyse tüm konular hakkında bilgi sahibi olunmasında önemli bir etkisi olduğu görülmektedir. Zira takdîm ve te'hîri anlatmak için isim ve fiîl cümlesini oluşturan mübtedâ haber fiîl, fâîl, mef'ûl, gibi kavramları bilmek gerekmektedir. Ayrıca cümlede sadaret (öncelik) isteyen taâccüb, istifhâm, şart isimleri, mevsûl isimler vb. kavramları bilmek gerekmektedir. Çalışmamız, dilbilgisi açısından takdîm ve te'hîr olgusunu, Arap dili gramerinin merfûât konusu bağlamında Kur'ân-ı Kerîm örnekleri çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consist of introduction, first and second chapter, conclusion and bibliography. İn introduction chapter; İt has been examined vocabulary and term mean and historical development of takdim-te'hir concept in terms of grammar, nahiv and belagat about elements that make up the sentences and sentence kinds. İn second chapter; as for examples of Quran-ı Kerim it has been examined about the topic of takdim and te'hir in the merfu elements of noun and verb sentences. İn the final chapter; it has been made widely a evaluating and presented advices.