Kripto paraların gelişimi, geleceği ve ekonomiye etkileri
Development, future and economy of crypto money
  1. Tez No: 724770
  2. Yazar: MUKADDES GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde kullanımı yaygınlaşan Kripto Paralar birçok kurum ve şahıs tarafından takip edilmektedir. Kripto Paraların ortaya çıkışı ile birlikte kullanımı çok çabuk kabul görmüş ve değeri her geçen gün artmıştır. Bu değer artışı insanların Kripto paraları döviz gibi yatırım aracı olarak kullanmasına yol açmıştır. Bir takım iş çevreleri ise fiziki para yerine sanal olan bu parayı tercih etmeye başlamıştır. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak bu tez çalışmasında Kripto Paranın nasıl bir teknolojik alt yapısı olduğu, bu teknolojinin nasıl kullanıldığı, güvenliğinin nasıl sağlandığı ve ticari işletmelerin bu paraları muhasebesel olarak nasıl işlediği anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; Blockchain teknolojisi ve Kripto Paralar için önemi anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; Kripto Paralar ile ilgili kavramlar ve bilinen Kripto Para çeşitleri anlatılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Kripto Paraların ekonomideki ve gelecekte nerede olacağına dair bilgi verilmiştir. Tezim akademik yayınlardan faydalanarak kendi görüşlerime de yer verdiğim bir çalışma olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the use of Crypto Money, which has become widespread today, is followed by many institutions and individuals. With the emergence of Crypto Money, its use has been accepted very quickly and its value has increased day by day. This increase in value has led people to use Crypto currencies as an investment tool such as foreign exchange. Some business circles have started to prefer this virtual money instead of physical money. Considering all these, in this thesis, it has been tried to explain what kind of a technological infrastructure Crypto Money has, how this technology is used, how it is secured and how commercial enterprises process these money accountably. In the first part of the study; Blockchain technology and its importance for Crypto Money are explained. In the second part of the study; The concepts related to Crypto Money and the known Crypto Money types are explained. In the third part of the study, information is given about where Crypto Money will be in the economy and in the future. My thesis has been prepared as a study in which I include my own views by using academic publications.