İlişki dışı ilişki (aldatma) eğiliminin nesne ilişkileri kuramı çerçevesinde incelenmesi: İlişki doyumu ve savunma mekanizmalarının aracılık etkisi
Investigation of the extradyadic involvement (Infidelity) tendency within the framework of object relations theory: The mediating role of relationship satisfaction and defense mechanisms
  1. Tez No: 724769
  2. Yazar: AYGÜL KAKIRMAN MOROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKICI ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ilişki dışı ilişki (aldatma) eğilimi dinamiğinin nesne ilişkileri kuramı çerçevesinde incelenmesi ve nesne ilişkileri ile ilişki dışı ilişki (aldatma) eğilimi arasındaki ilişkide savunma mekanizmalarının ve ilişki doyumunun aracılık etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu yaşları 25-65 (𝑋̅= 35.01, Ss= 8.16) arasında değişen, romantik ilişkisi olan (flört, söz/nişan, evli) toplam 666 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORRTI), Savunma Biçimleri Testi, İlişki Doyumu Ölçeği, Aldatma Eğilimi Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanmış Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçları özetlendiğinde; nesne ilişkileri ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkide ilişki doyumu, nevrotik savunma biçimleri ve ilkel savunma biçimlerinin aracılık rolü doğrulanırken, olgun savunma biçimlerinin aracılık rolü doğrulanmamıştır. Aynı zamanda nesne ilişkileri alt boyutları olan yabancılaşma, güvensiz bağlanma, benmerkezcilik, sosyal yetersizlik ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkinin nevrotik savunma biçimleri, ilkel savunma biçimleri ve ilişki doyumu aracılığı ile gerçekleştiği görülmektedir. Araştırma sonuçları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the dynamics of the extradyadic involvement (infidelity) tendency within the framework of object relations theory and to analyze the mediating role of defense mechanisms and relational satisfaction in the relationship between object relations and extradyadic involvement (infidelity) tendency. The participants of the study consists of 666 people aged between 25-65 (𝑋̅= 35.01, Sd= 8.16) who have a romantic relationship (dating, engaged, married). In collecting the data, Bell Object Relations and Reality Testing Inventory (BORRTI), Defence Style Questionnaire-40, Relationship Assessment Scale, Infidelity Tendency Scale and Demographic Information Form developed by the researcher were used. When the study results are summarized; while the mediating role of relationship satisfaction, neurotic defense styles and immature defense styles were confirmed in the relationship between object relations and the infidelity tendency, the mediating role of mature defense styles were not. In addition to that, it has been found that the relationship between object relations sub-dimensions, alienation, insecure attachment, egocentricity, social incompetence and infidelity tendency is mediated by neurotic defense styles, immature defense styles and relationship satisfaction. The results of the study were discussed and interpreted in the frame of relevant literature.