İlk kez ve mükerrer sezeryan olacak gebelerin ağrı inançları ve endişe düzeylerinin belirlenmesi
Determination of pain beliefs and anxiety levels of pregnant women WHO will have their first and repeated cesarean section
- Tez No: 724771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, ilk kez sezeryan olacak gebeler ile daha önce sezeryan olmuş gebelerin endişeleri ve ağrı inançlarına etki eden etmenlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini, Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk kez sezeryan olacak 123 gebe ve mükerer sezeryan olacak 121 gebe olmak üzere 244 gebe oluşturmuştur. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Endişe Şiddeti Ölçeği”(EŞÖ) ve“Ağrı İnançları Ölçeği”(AİÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzde hesaplamaları, Kruskall-Wallis testi, Mann Whitney U testi, Spearman Korelasyonanalizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerden primer sezeryan olanların %76,5'i sezeryan korkusu yaşarken; mükerrer sezeryan olacakların %23,5'inin sezeryan korkusu yaşadığı belirlenmiştir. Primer sezeryan olacak gebelerin AİÖ toplam puanı 54,57±9,07 iken; mükerrer sezeryan olacak olanların toplam puanı 53,14±7,13 olarak belirlenmiştir. Primer sezeryan olacak gebelerin EŞÖ toplam puanı 14,18±4,70 iken; mükerrer sezeryan olacakların toplam puanı ise 11,00±5,69 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the design of the formation that affects the concerns and pain beliefs of pregnant women who will have a cesarean for the first time and those who have had a previous cesarean section. The sample of the descriptive study consisted of 244 pregnant women, 123 pregnant women who will have a first cesarean section and 121 pregnant women who will have a repeat cesarean section at Istanbul Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between January and March 2021. The data were obtained with the“Personal Information Form”,“Worry Domains Que ”(WDQ) and the“ The Pain Beliefs Questionnaire”(PBQ). Number and percentage calculations, Kruskall-Wallis test, Mann Whitney U test, Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. While 76.5% of the pregnant women who had primary cesarean section were afraid of cesarean section; It has been determined that 23.5% of those who will have a repeat cesarean section have a fear of cesarean section. While the total PBQ score of the pregnant women who will have a primary cesarean section is 54.57±9.07; The total score of those who will have a repeat cesarean section was determined as 53.14±7.13. While the total score of WDQ of the pregnant women who will have a primary cesarean section is 14.18±4.70; The total score of those who will have a repeat cesarean section was determined as 11.00±5.69.