Öğretmenlerin öz liderlik stillerinin örgütsel sinizm üzerindeki etkisi
Effect of teachers self- leadership style on organizational cynicism
- Tez No: 724787
- Danışmanlar: DOÇ. HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin öz liderlik stilinin örgütsel sinizm üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul/Ümraniye ilçesindeki devlet okullarında görev yapan 356 öğretmen oluşturmuştur. Veriler kişisel bilgi formu, Yenilenmiş Öz Liderlik Ölçeği ve Öğretmenlere Yönelik Örgütsel Sinizm Ölçeği yardımıyla toplanmıştır. Araştırma yöntemi olarak nicel araştırma modelleri içinde yer alan genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır Veriler t-testi, ANOVA, korelâsyon ve regresyon analiz teknikleri yardımıyla çözümlenmiştir. Araştımanın alt amaçlarına göre yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin öz liderlik stillerinin“orta”, örgütsel sinizm tutumlarının ise“düşük”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre kadın öğretmenlerin öz liderlik stili daha yüksek iken mesleki kıdem, okul türü ve görev türlerinde cinsiyetlerine göre öz liderlik stilleri anlamlı farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin örgütsel sinizm tutumları erkeklerde daha yüksek bulunurken kıdem yılı, okul türü ve görev türlerinde örgütsel sinizm anlamlı farklılıklar göstermemektedir. Korelasyon sonuçlarına göre öz liderlik stili ile örgütsel sinizm arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin öz liderlik davranışları arttıkça örgütsel sinizm düzeyleri anlamlı bir şekilde düşmektedir. Sonuç olarak öğretmenlerin öz liderlik stilli örgütsel sinizmi yordamaktadır. Bu araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin öz liderlik eğitimleri almaları örgütsel sinizmin oluşmasını engeleyebilir ve öğretmenlerin iş performanslarının yükselmesinde etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the effect of self-leadership style of teachers on organizational cynicism. The participants were 356 teachers from state schools in Istanbul/Umraniye. Data were collected by personal information form, Revised Self-Leadership Scale and Organizational Cynicism Scale for Teachers. The relational survey model, one of the general survey models included in the quantitative research models, was used. Data were anayzed by t-test, ANOVA, correlation and regression tehniques. Based on the results for sub-aim of this study teachers' self-leadership style is medium while organizational cynicism is low. Results show that teachers' self-leadership is higher in females, however it is not significant for year of seniority, school type and task type on the basis of sex. Organizational cynicism of teachers is higher in males but again not significant for year of seniority, school type and task type among sexes. Correlation results exhibit a significant negative relationship between self-leadership style and organizational cynicism, which means when teachers' self-leadership increased their organizational cynicism decreased. As a conclusion teachers' self-leadership style effects organizational cynicism.