Mozambik Cumhuriyeti'nde su ürünlerinin genel durumu ve işleme yöntemleri
General status of fishery products and processing methods in the Republic of Mozambique
  1. Tez No: 724802
  2. Yazar: ABOO CHICO JUNIOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mozambik Cumhuriyeti yaklaşık 2700 km'lik sahil şeridi (Hint Okyanusu) ve tatlı su kaynakları ile iyi bir su ürünleri potansiyeline sahiptir. Tez çalışmasında Mozambik Cumhuriyeti su ürünleri sektörünün genel durumunun ortaya konulması amacıyla on ilde (Nampula, Cabo Delgado, Niassa, Zambézia, Tete, Sofala, Manica, Gaza, Inhambane ve Maputo) yer alan su ürünleri işleme tesisi ve halk tarafından yapılan su ürünleri işleme-pazarlama işlemleri incelenmiştir. Çalışma için önceden belirlenen soruların bulunduğu anket formu kullanılmıştır. Ankette işletmelerin kuruluş tarihleri, kuruluş yılı ve kapasiteleri, personel durumu, hijyen eğitim durumu, yaş aralıkları, cinsiyet dağılımı, iş güvenliği, personelin sağlık kontrolünden geçirilme sıklığı, hammadde kaynağı, uluslararası almış oldukları kalite belgeleri, işleme yöntemleri, üretim ve ihracat durumu ve işleme tesislerinin karşılaşmış oldukları problemler ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Anket sonuçlarına göre genel olarak işleme tesislerinin bazılarında HACCP uygulanmakta olup hijyen eğitimini almış, iş güvenliği eğitiminden geçmiş personel bulunmaktadır. Tesislerde iş güvenliği şirketleriyle anlaşmalı iş güvenliği uzmanı genellikle bulunmaktadır. Su ürünleri işleme tesislerinde hammaddenin hem yerli hem de yabancı üreticilerden karşılandığı tespit edilmiştir. Genellikle tüm tesisler ihracat yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Mozambique has a good aquaculture potential with approximately 2700 kilometers of coastline (Indian Ocean) and fresh water resources. In this study, in order to reveal the general situation of the fisheries sector throughout The Republic of Mozambique, the processing and marketing procedures of the fishery products made by the processing facility and the fishery products made by the public in ten provinces (Nampula, Cabo Delgado, Niassa, Zambézia, Tete, Sofala, Manica, Gaza, Inhambane and Maputo) were examined. For the study, a questionnaire form with predetermined questions was used. In the survey, establishment dates, year and capacities, personnel status, hygiene educational status, age ranges, gender distribution, occupational safety, frequency of personnel health checks, raw material source, international quality certificates, processing methods, production and export status and processing Information about the problems faced by the facilities is given. According to the survey results, HACCP is applied in some of the processing facilities in general, and there are personnel who have received hygiene training and have undergone occupational safety training. Occupational safety specialists, who are contracted with occupational safety companies, are usually available at the facilities. It has been determined that raw materials are supplied from both domestic and foreign producers in seafood processing facilities. Generally, all facilities have done exporting.