Penisilin G ile oluşturulan epileptik farelerde SAM-E takviyesinin etkileri
Effects of SAM-E supplement in penicillin G-induced epileptic mice
  1. Tez No: 724834
  2. Yazar: AYŞEGÜL BALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Epilepsi, merkezi sinir sisteminin bir kısmının veya tümünün anormal deşarjlar ile karakterize nöbetlere yol açan hastalıktır. Dünya genelimde yaklaşık 65 milyon epilepsi hastası vardır ve her yıl bu sayıya 40-70/100.000 yeni olgu eklendiği bildirilmiştir. Bu hastaların tedavileri için kullandıkları antiepileptik ilaçların yan etkileri ise fazladır. S-adenozil metiyonin (SAM-e), başlıca biyolojik metil donörüdür. Her hücrenin sitozolünde sentezlenir ve esas olarak transmetilasyon reaksiyonlarında kullanılır. Böylece metil grubu, DNA, histonlar ve diğer proteinlerin yanısıra fosfolipidlerde dahil olmak üzere çok çeşitli alıcı subsratlara aktarılır. Metilasyonun çeşitli hücresel süreçleri belirlemedeki kritik rolü göz önüne alındığında, SAM-e metabolizmasındaki anormalliklerin, nörolojik ve psikiyatrik hastalıkların oluşumundaki kritik rolü daha iyi anlaşılır. Metil transfer reaksiyonları ile epilepsi arasındaki bağlantı iyi bilinmektedir. Ancak SAM-e epilepsi üzerindeki etkisini değerlendiren çalışmalar eksiktir. S-adenozil metiyonin (SAM-e) transmetilasyon reksiyonuna dahil olması nedeniyle potansiyel antiepileptik özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada 2-3 aylık ve 230±30 gr ağırlığında sprague dawley cinsi dişi sıçanlar (n=49) kullanılacaktır. Sıçanlar; kontrol, epilepsi oluşturulacak ratlara nöbete girmeden 2 saat önce 50 mg/kg, 100 mg/kg, 200 mg/kg SAM-e ve nöbet esnasında 50 mg/kg, 100 mg/kg, 200 mg/kg SAM-e verilen olmak üzere 7 gruba ayrılmıştır. Her hayvan için elde edilen kayıtlardan; epileptiform aktivite başlama latensi, diken-dalga frekansı ve diken dalga genliği software aracılığıyla hesaplanacaktır. Latens, her bir periyottaki diken-dalga sıklığı, diken-dalga genliği parametrelerin ölçümleri bakımından incelenecektir. Nöbet öncesi ve esnasında uygulanan SAM-e'nin gruplarda oluşturduğu farklılıklar Kruskal-Wallis testi ile incelenecektir. İstatistiksel olarak farklılık tespit edilen gruplar post hocDunn testi ile belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a disease characterized by a par tor whole of the central nervous system cause with abnormal discharges. Approximately 65 million people worldwide have epilepsy and it has been reported that 40-70 / 100,000 new cases are added to this number every year. Adverse effects of antiepileptic drugs used by these patients for treatment are quite broad. S-adenosylmethionine (SAM-e) is the major biological methyl donor. It is synthesized in the cytosol of every cell and is mainly used in transmethylation reactions. Thus, the methyl group is transferred to a wide variety of acceptor substrates, including DNA, histones and other proteins, as well as phospholipids. Considering the critical role of methylation in determining various cellular processes, the critical role of abnormalities in SAM-e metabolism in the development of neurological and psychiatric diseases is better understood. The link between methyl transfer reactions and epilepsy is well known. However, studies evaluating the effect of SAM-e on epilepsy are lacking. It is thought to have potential antiepileptic properties due to its involvement in the S-adenosylmethionine transmethylation reaction. In this study, 2-3 months old male Sprague dawley rats (n=49) weighing 230±30 g will be used. Rats; Control was given to rats with epilepsy as 50 mg/kg, 100 mg/kg, 200 mg/kg SAM-e 2 hours before the seizure and 50 mg/kg, 100 mg/kg, 200 mg/kg SAM-e during the seizure. It is divided into 7 groups. Differences between groups. The differences in groups created by SAM-e applied before and during the seizure will be examined with the Kruskal-Wallis test. Groups with statistically significant differences will be determined by post hocDunn test.