Feminizmin siyasal kuram eleştirileri: Kadın deneyimleri ışığında politik olana yeni bir bakış
Feminism's critics on political theory: A New view to politization in the light of womens experiences
- Tez No: 72485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Feminizmin,“kişisel olan politiktir”sloganı ile ifade ettiği politik olana dair yeni algılayışı, feminizmi son yıllarda yeni bir mücadele alanına ulaştırmıştır. Bu yeni alan kadınların gündelik yaşamlarında edindikleri deneyimleri değerli kılmayı ve deneyimlerden edinilen bilgileri politikleştirmeyi, yani görünür hale getirmeyi içermektedir. Klasik siyaset kuramı, kadınları“eksik özneler”olarak tanımlamakta ve ikincilleştirmektedir. Bu tanımlama, ataerkil ideolojilerin ikilikleri sayesinde yapılmaktadır. Akıl/duygu, kafa/beden, neden/tutku gibi ikiliklerle erkek sürekli olumlanır ve“mutlak özne”olarak kurulur. Kadın ise olumsuzlanan ötekidir. Ataerkil ideoloji ile biçimlenen klasik siyaset kuramı da bu yolla kadınların kamusal alana tam katılımını engellemektedir. Çünkü kadın taşıdığı özellikleriyle kamusal alandaki mücadelelere uygun görülmemektedir. Kadının kamusal alanda varolabilmesinin tek yolu“erkek gibi”olmasıdır. Bu durum demokrasi kuramı açısından da sorun yaratmakta, kadınların dışarıda bırakılması ciddi bir temsil sorununa yol açmaktadır. Feminizmin bu yeni bakışıyla hem özel alana hem de kamusal alana yönelttiği eleştiriler, kadınları eksik özne konumlarından kurtarmayı amaçlamaktadır. Bunun için feminizm politika dışı olarak görülen özel alanı ve burada kurulan kişisel ilişkileri politik olarak tanımlamakta ve kendi kuramının içine almaktadır. Kadınların salt kadın olmalarından kaynaklanan değerler feminist kuram için çok önemlidir. Özel alanın politikleşmesi, burada üretilen bilgilerin ve kavramların görünür olmalarını ve kamusal alanda bir karşılık bulmalarını sağlar. Böylelikle kadınların kendilerinden birşeyler buldukları kamusal alana çıkmaları kolaylaşacaktır. Ayrıca kadınların yaşamlarından, özellikle annelik deneyimlerinden çıkan bakım, empati, bağlantılı olma gibi kavramların kamusal alana taşınabilmesi, kamusal alanın da daha çoğulcu ve eşitlikçi bir yapıya kavuşmasını sağlayacaktır. Böylece değerler açısından zenginleşmiş bir demokrasiye ve özgürleşimci bir topluma ulaşmak da mümkün olacaktır. 96Bu dönüşümün önemli bir ayağını da feminizmin bilime ve bilimsel bilgi anlayışına yönelttiği eleştiriler oluşturur. Bilim iktidarı üreten başat araçtır. Kadının“eksik özne”olarak tanımlanması bilim tarafından da yok sayılmasına neden olur. Oysa feminizmin savunduğu bilimiyle bilgi, insanların yaşayış tarzından doğar; günlük pratikler içinde üretilir. Yani bilginin kaynağı deneyimlerdir. Bu bilginin değerinin farkına varmak, kadını bilimin nesnesi konumundan kurtarıp kadının da“bilenlerden”olmasına imkan tanır. Bu da kadınların kendi seslerini duyurmalarını sağlayacaktır. Feminizm için deneyim, bilginin ana kaynağı olmak yanında, kadınların ortaklık kurmalarının da temelidir. Kadınlar arası ortaklıklar deneyim paylaşımı yoluyla kurulur. Bu ortaklıklar kadınların arasındaki farklılıkları da içinde barındırır. Farklılık ve ortaklık feminizmin geleceği için vazgeçilmez iki kavramdır. Feminizm, bu ikisi arasındaki hassas dengeler içinde kendini geliştirmenin, yaparken dönüştürmenin yollarını bulmak zorundadır. Kuramı ve hareketi birarada içinde barındıran feminizm için bu çaba yaşamsal önem taşır. 97
Özet (Çeviri)
SUMMARY The new perception of feminism defined as“personal is political”caused to reach feminism to a new struggling area. This new area includes the politization of knowledge and experiences of women in their daily lives; and make them appear. The Classical Theory of Politics defines women as“incomplete subjects”and place them in a secondary position. This definition can occur owing to dualisms of patriarchy. Some dualisms like brain/sensation, rationality/irrationality, head/body make men powerfull. Because first words of contrariety always refers to men. Thus men is formed as an“absolute subject”. With the influences of patriarchal ideology, the classical theory prevents women to participate in public sphere by this way. Because of the speciality women have, public sphere get closed to them. The only way for women exist on public sphere is to become“as man”. This situation also causes some problems in democracy theory. The exclusion of women and some other powerless groups, leads to a serious presentation problem. The critics directed towards both private and public spheres by this new glance of feminism aim to save women from being the incomplete subjects. Because of this reason, the private sphere and personal relations which are considered as apolitical are defined as political by feminism and feminism includes them in its theory. Politization of private sphere enable the knowledge and concepts produced in this area to get appeared and to find a value in public sphere. In this manner, it would be easier for women to participate in public sphere where they could find something familiar from their lives. Moreover, carrying the concepts emerged by motherhood experience (like care, emphaty, connection) daily lives of women to public sphere would enable it to reach a more pluralist and equalist form. Thus, it will be possible to reach an emancipating society and a riched democracy in the aspect of values. 98Feminist criticism on science and scientific knov, ledge is one of the important steps of transformation. Knowledge is the dominant tool which produce power. Women, who identified as an incomplete subject, are taken away from power by scientific knowledge. However feminism claims that, knowledge arise from living styles, praxis. That means, experiences are basis of knowledge. This knowledge is more valuable than the other for it makes women possible to become a subject. It allows women to make heard their voices. Experiences are also the basis to form partnership. Partnerships among women was built by sharing experiences. These partnerships include the differences among women, too. Differences and partnerships have essential meaning for the future of feminism. Feminism has to find ways to make itself improve and to“transform while doing”in sensible balances of these concepts. This endeavor has vital importance for feminism which includes both theory and movement.