Parlamentonun krizi
The Crisis of parliament
  1. Tez No: 72484
  2. Yazar: SONAY BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışmada, günümüzde parlamenter devletin değişen koşullar karşısındaki bunalımı demokrasi kavramına referansla tartışılmıştır. Modern parlamenter devletin ilkeleri, geleneksel parlamentoculuğun- ilkeleriyle, İngiltere örneğinde incelenmiştir. Parlamentonun krizi, meşruiyet krizi, ve toplumsal krizle beraber değerlendirilmiştir. Parlamentonun gerileyişi Cari Schmitt'in iddiaları etrafında incelenmiştir. Yöntemsel açıdan, öz olarak ve biçimsel olarak demokrasi kavramı ile parlamentoculuk kavramının ilişkisi ortaya konmuştur. Cari Schmitt'e yapılan eleştiriler, demokrasi, total devlet ve parlamento kavranılan etrafında incelenmiştir. Parlamentonun krizini aşmak için yapılan öneriler yorumlanmıştır. Sonuç olarak, parlamentonun krizini aşmak için, Schmitt'in aksine, parlamentodan kurtulmak gerekmediği ifade edilmiştir. Parlamentonun sorunlarının, toplumsal kriz ve demokrasi krizine bağlı olduğu, sadece parlamento içi reformlarla bu sorunların çözülemeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the crisis of parliamentary state in the face of changing conditions is discussed with reference to the concept of democracy. Together with the principles of traditional parliamentarism, the principles of modern parliamentary state are explored in the case of Britain. The Crisis of parliament is assessed in relation to the legitimation crisis and social crisis. The retreat of parliament is studied in the context of Carl Schmitt's assertions. The concepts of democracy as a substance and as a governmental form are elaborated in relation to the concept of parliamentarism. The criticism towards Carl Schmitt are examined in the framework of the concepts of democracy, total state and parliament. The proposals for going beyond the crisis of parliament are evaluated. Finally, it is stated that the crisis of the parliament can not be solved by getting rid of parliament, as Schmitt proposes. It is concluded that the problems of the parliament are related to the social crisis and the crisis of democracy, and these problems can not be solved exclusively by parliamentary reforms. 130