Döteryum oksitin sıcaklık ve radyoaktif streslere maruz kalan pastörize yumurtanın amino asit profili üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of deuterium oxide on amino acid profile of pasteurized EGG exposed to temperature and radioactive stresses
  1. Tez No: 724852
  2. Yazar: NESİBE NUR YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Döteryum oksit (D2O) normal suyun doğada eser miktarda (%0.015) bulunan ve farklı fiziko-kimyasal özelliklere sahip izotopudur. Nükleer reaktörlerde reaksiyon hızı ve ısısını düzenlemek için kullanılan D2O, biyolojik ve klinik bilimler için fırsatlar sunmaktadır. Bir amino asidin sahip olması gereken temel özellik kararlı forma sahip olmasıdır. Bu çalışmanın amacı, D2O'nun, sıcaklık ve radyoaktif (UV ve gama) streslere maruz bırakılan pastörize yumurta akının amino asit profili üzerine etkilerini araştırmaktır. . Bu bağlamda, 40 ml pastörize yumurta akı ve 6 ml D2O'lu numuneler hazırlanmıştır. Numuneler 0.22 µm filtreden geçirilmiştir. Toplam 11 adet (kontrol numuneleri dâhil) solüsyon hazırlamış filtratlar üçerli grup halinde (a) ortalama 10 kGy/180 dk gama ışıması (b) 280-400 nm/120 dk UV ışık ve (c)61.5°C/24 saat sıcaklık streslerine maruz bırakılmıştır. Maruziyetler sonrası numuneler LC-MS/MS ile analiz edilmiştir. D2O ilaveli numunelerde kontrol numunelerine karşı anlamlı sonuçlar elde edilmiştir (rs = 0.757, p = 0.) Bu bağlamda, D2O, polarlanabilirliği düşük olduğu için, normal suya göre dağılma kuvvetinin düşük olması ya da aminoasit yapının su molekülleri ile Van der Waals etkileşim kuvvetinin azalması ve stabilitesinin artması anlamına gelmektedir. D2O ve biyomoleküllerin zorlu koşullarda birlikte nasıl davranacaklarının anlaşılması ve D2O'nun sunabileceği olası potansiyelin anlaşılması için ileri dönük araştırmalara gerek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Deuterium oxide (D2O) is an isotope of ordinary water found in trace amounts (0.015%) in nature and has different physicochemical properties. D2O, which is used to regulate reaction rate and temperature in nuclear reactors, provides biological and clinical sciences opportunities. The main property that an amino acid should have is that it has a stable form. This study aims to investigate the effects of D2O on the amino acid profile of pasteurized egg whites exposed to heat and radioactive ultraviolet (UV) and gamma(Ɣ) stresses. In this regard, samples containing 40 ml of pasteurized egg white and 6 ml of D2O were prepared. The samples were filtered in a 0.22 µm filter. A total of 11 (including control samples) solutions were prepared, the filtrates were exposed to (a) gamma radiation (b) 280-400 nm/120 min UV light, and (c) 61.5°C/24 h temperature stresses in three groups. The samples were analyzed with LCMS/MS after the exposures. Significant results were obtained in D2O-added samples versus control samples (rs = 0.757, p = 0.0001