Laparoskopik kolesistektomide intraoperatif ısıtmanın postoperatif ağrı ve konfor düzeyleri üzerine etkisi
Effect of intraoperative heating on postoperative pain and comfort levels in laparasopic cholecystectomi̇es
- Tez No: 724854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma laparoskopik kolesistektomi olgularında; intraoperatif aktif ısıtmanın postoperatif dönemde hastanın ağrı ve konfor düzeyleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılan randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 63 hasta dâhil edildi. Hastalar basit randomizasyon yöntemi ile atanarak, forced-air aktif ısıtma (çalışma) grubu (n=30) ve kontrol grubu (n=33) olmak üzere iki gruba ayrıldı. FAW grubu ameliyat salonuna alınınca ısıtılmaya başlandı. Her iki gruptaki hastaların yaşamsal bulguları ve vücut kor sıcaklıkları intraoperatif her 15 dakikada bir ölçüldü. Preoperatif ve postoperatif timpanik vücut sıcaklıkları ve yaşamsal bulguları ise yine her 15 dakikada bir ölçülerek kayıt altına alındı. Ayrıca, ameliyat sonrası 2. 4. 6. 24. saatte vizüel ağrı skalası (VAS) ile ağrı değerlendirilmesi yapıldı. Hastaların konforu ise, perianestezi konfor ölçeği formu kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Kontrol ve çalışma grupları arasında istirahat halindeki insizyon ve karın bölgesi 2. 4. 6. ve 24.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted in laparoscopic cholecystectomy cases; this is a randomized controlled study conducted to determine the effects of intraoperative active warming on the patient's pain and comfort levels in the postoperative period. Material and Methods: 63 patients who had laparoscopic cholecystectomy and accepted to participate in the study were included in the study. Patients were assigned by simple randomization method and divided into two groups as forced-air active warming (FAW) group (n=30) and control group (n=33). When the FAW group was taken to the operating room, it was started to be heated. Vital signs and core temperatures of the patients in both groups were measured every 15 minutes intraoperatively. Preoperative and postoperative tympanic body temperatures and vital signs were measured and recorded every 15 minutes. In addition, pain was evaluated by visual pain scale (VAS) at the 2nd, 4th, 6th and 24th hours after surgery. The comfort of the patients was evaluated using the Perianesthesia Comfort Scale Form.