Ebeveynleşme, partnere bağlı benlik değeri, obsesif inançlar ve obsesif güvensizliğin partner odaklı obsesif kompulsif belirtilerle ilişkisinin incelenmesi
The relationship of parentification, partner contingent self worth, obsessive beliefs and obsessive distrust with partner focused obsessive compulsive symptoms
  1. Tez No: 724892
  2. Yazar: ŞÜKRİYE AÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN İNÖZÜ MERMERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Heterojen bir görünüme sahip olan Obsesif Kompulsif Bozukluğun (OKB) romantik ilişkilerde gözlemlenen alt alanlarından biri de partner odaklı obsesif kompulsif belirtilerdir. OKB'nin gelişiminde ebeveynlere ve benliğe ilişkin faktörler ile uyumsuz inançların rolü olduğu bilinmektedir. Araştırmanın ilk aşamasında, obsesif güvensizlik belirti şiddetini değerlendirmek amacıyla geliştirilen Obsesif Güvensizlik Envanteri'nin (OGE) psikometrik özellikleri incelenerek Türkçeye uyarlaması gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, devam eden romantik bir ilişki içerisinde olduğunu belirten 316 yetişkin katılımcı, OGE, Obsesif Kompulsif Envanteri-Gözden Geçirilmiş Form (OKE-GGF), Obsesif İnançlar Anketi-9 (OİA-9), Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği (RİOKÖ) ve Partnere İlişkin Obsesif-Kompulsif Belirti Ölçeği'ni (PİOKBÖ) internet aracılığıyla doldurmuştur. İkinci aşamada, ebeveynleşme ve partner odaklı obsesif kompulsif belirtilerin ilişkisinde obsesif inançlar ve partnere bağlı benlik değerinin aracı, obsesif güvensizliğin ise obsesif inançlar ve partnere bağlı benlik değeri ile partner odaklı belirtiler arasındaki ilişkide düzenleyici rolü araştırılmıştır. Bu aşamanın örneklemi, romantik ilişkisi bulunduğunu beyan eden 524 yetişkin katılımcıdan oluşmuştur. Katılımcılar, internet üzerinden Ebeveynleşme Envanteri (EE), Partnere Bağlı Benlik Değeri Ölçeği (PBBD), OİA-9, OGE ve PİOKBÖ'yü doldurmuştur. İlk aşamanın sonuçları OGE'nin Türkçe formunun orijinal ölçekle uyumlu bir faktör yapısına sahip olduğuna işaret etmiştir. Aynı zamanda ölçeğin dış bileşen ve ayırt edici geçerliğine, yüksek düzeyde iç tutarlılık ve iki yarı test güvenirliğine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, partnere bağlı benlik değerinin ebeveyne ve kardeşe yönelik ebeveynleşme ile partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkiye aracılık ettiği ve bu ilişkinin obsesif güvensizlik düzeyi yüksek bireylerde daha güçlü olduğu görülmüştür. Elde edilen tüm bulgular, alanyazın doğrultusunda tartışılmış, araştırmanın önemi, sınırlılıkları, gelecek araştırmalara yönelik öneriler ve klinik doğurguları ele alınmıştır. Anahtar Sözcükler OKB, partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler, benlik değeri, obsesif güvensizlik, obsesif inançlar, ebeveynleşme
Özet (Çeviri)
One of the sub-fields of Obsessive Compulsive Disorder (OCD) which has a heterogeneous appearance, is partner-oriented obsessive-compulsive symptoms observed in romantic relationships. It is accepted that factors related to parents and self, and maladaptive beliefs play a role in the development of OCD. In the first phase of the research, the Obsessive Distrust Inventory (ODIS), which was developed to investigate the severity of obsessive distrust symptoms, was adapted into Turkish by examining its psychometric properties. Accordingly, 316 adult participants who stated that they were in an ongoing romantic relationship completed the ODIS, the Obsessive-Compulsive Inventory-Revised (OCI-R), The Obsessive Beliefs Questionnaire-9 (OBQ-9), Relationship Obsessions and Compulsion Inventory (ROCI) and the Partner-Related Obsessive-Compulsive Symptoms Inventory (PROCSI) via the internet. In the second stage, the mediator roles of obsessive beliefs and partner-contingent self-worth in the relationship between parentification and partner-oriented obsessive-compulsive symptoms were investigated. Furthermore, the moderator role of obsessive distrust in the relationship between the mediators (partner-related self-worth and obsessive beliefs) and partner-focused symptoms was examined. For this stage of the study, 524 adult participants who declared that they have had a romantic relationship were recruited. Participants completed the Parentification Inventory (PI), the Partner Contingent SelfWorth Scale (PCSW), OBQ-9, ODIS, and PROCSI online. The results of the first stage showed that the Turkish version of the ODIS had a factor structure consistent with the original scale. Moreover, it was concluded that the scale had construct and discriminant validity, high level of internal consistency and split-half test reliability. In the second phase, it was observed that the partner-related self-worth mediated the link between parent-oriented and sibling-oriented parentification and partner-focused symptoms. This relationship was more robust in individuals with high obsessive distrust levels. The significance, limitations and clinical outcomes of the study and recommendations were discussed in line with the literature. Keywords OCD, partner focused obsessive-compulsive symptoms, self-worth, obsessive distrust, obsessive beliefs, parentification