Primer pT1 ürotelyal mesane kanserinde Ki-67 ve profilin-1 immünohistokimyasal ekspresyonlarının prognostik ve klinikopatolojik değeri
Prognostic and clinicopathologic value of Ki-67 andprofilin-1 immunohistochemical expression in primary pt1urothelial bladder cancer
  1. Tez No: 724909
  2. Yazar: MEFTUN ÇULPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ. Mesane kanserleri ve özellikle de pT1 evreli olan hastalar içerisinde belirgin bir prognostik belirsizlik ve değişkenlik bulunmakta ve bu belirsizliği aydınlatabilecek, prognoz hakkında fikir verebilecek belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Biz de bu ihtiyaca yönelik olarak bu çalışmada primer pT1 papiller ürotelyal mesane kanseri hastalarının patoloji spesmenlerinde Ki-67 ve profilin-1 immünohistokimyasal ekspresyonlarının klinikopatolojik özelliklerle ilişkisini ve prognostik değerini araştırmayı amaçladık. YÖNTEM. Çalışmaya primer mesane tümörü tanısı ile Transüretral rezeksiyon yapılan ve patolojisi pT1 olarak gelen, klinik takiplerine düzenli olarak devam eden 88 erkek ve 13 kadın hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, tümör histolojik derecesi, tümör sayısı, eşlik eden karsinoma in situ varlığı, tümör boyutu, nüks ve progresyon durumları kaydedildi. Arşiv taramaları ile bulunan patoloji spesmenlerinin Ki-67 ve profilin-1 antikorları ile immünohistokimyasal boyaması yapıldı ve ürogenital patoloji konusunda deneyimli 2 patoloji uzmanı tarafından boyanma paternleri değerlendirildi. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında pearson ki-kare testi, sağkalımların değerlendirmesinde ise Kaplan Meier sağkalım analizi ve log rank testi kullanıldı. BULGULAR. Ortalama 52 aylık takipte, 52 (%51,5) hastada nüks, 24 (%23,8) hastada progresyon ve 17 (%16,8) hastada hastalığa bağlı ölüm görüldü. Ki-67 ekspresyonunun tümör histolojik derecesi (p=0,001), nüks (p=0,038) ve progresyon (p=0,006) ile anlamlı derecede ilişkili olduğu ve Ki-67 pozitif hastaların daha kısa nükssüz (P=0,003), progresyonsuz (P=0,002) ve kanser spesifik (p=0,003) sağkalım oranlarına sahip oldukları saptandı. Ancak profilin-1 ekspresyonları ile klinikopatolojik özellikler ve prognoz arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmadı. SONUÇ. Ki-67 nüks ve progresyonu öngörmenin oldukça zor olduğu pT1 mesane kanseri hastalarında tümör histolojik derecesini, nüks ve progresyon gelişimini, nükssüz, progresyonsuz ve kanser spesifik sağkalım oranlarını öngörmede oldukça başarılı bir belirteçtir ve diğer prognostik faktörlerle birlikte güvenle kullanılabilir. Ancak pT1 mesane kanseri hastalarında profilin-1 ekspresyonları ile tümör özellikleri ve prognostik parametreler arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. Bladder cancers and particularly those in pT1 pathological stage, have significant prognostic uncertainty and variability and require new predictor biomarkers of prognosis which may illuminate this uncertainty. In this study, we aimed to investigate the prognostic and clinicopathologic value of Ki-67 and profilin-1 immunohistochemical expressions in primary pT1 papillary urothelial bladder cancer. METHODS. This study included 88 male and 13 female pT1 primary bladder cancer patients who treated with complete transurethral resection of bladder tumour and carried on with their follow-ups regularly. Patients' demographic characteristics, tumour histological grade, tumour number, concomitant carcinoma in situ, tumour size, recurrence and progression status were recorded. Ki-67 and profilin-1 expressions of tumour tissues were analysed by immunohistochemistry from paraffin-embedded tissues by two experienced uropathologists. Pearson chi-square test was used for comparison of qualitative data, and Kaplan Meier analysis and log rank test were used for the evaluation of survival analysis. RESULTS. In a mean 52 months follow-up, 52 (51.5%) patients had recurrence, 24 (23.8%) patients had progression and 17 (16.8%) patients had bladder cancer related death. Ki-67 expression was significantly associated with tumour histological grade (p=0.001), recurrence (p=0.038) and progression (p=0.006). Ki-67 positive (Ki-67 index _15%) patients had shorter recurrence free (p=0.003), progression free (p=0.002) and cancer specific (p=0.003) survival. However, there was no statistically significant relationship between profilin-1 expression and clinicopathologic features and prognosis. CONCLUSION. Ki-67 is a highly predictive biomarker of recurrence, progression and survival rates (recurrence free, progression free and cancer specific) in pT1 bladder cancer patients in which prediction of recurrence and progression were difficult and can be safely used with other prognostic factors. However, in pT1 bladder cancer patients, there was no significant relationship between profilin-1 expressions and tumour characteristics and prognostic parameters.