Triz metodu ile kaynak makinası kullanım kolaylığı
Welding machine easy of use with triz methoud
  1. Tez No: 724911
  2. Yazar: HALİL ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RIZA ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde bilim ve teknolojinin evrimi çok büyük bir hıza ulaştı. Majör bilim, teknoloji, tıp ve mühendislikte atılımlar günlük hayatımızı kolaylaştırıyor. Tasarım ürünlerinin biçimsel modellenmesi için karmaşık matematik araçları, modelleme ve çizim, gerekli veri ve bilgi için internet bulmak gerekir. Fakat radikal olarak yeni bir çözüm icat etmemiz gerektiğinde, yeni fikirler üretmeye gelince, hala binlerce yıllık denemelere güveniliyor. Bu hatalar sonucunda zaman, para ve insan kaynakları boşa harcanıyor. Bugün rekabet her gün hızlanırken, yenilik yapma yeteneği hayatta kalmanın önemli faktörüdür. Yenilikçi süreç için gerekli olan pahalı denemelerin etkinliğini ve verimliliğini gözle görünür seviyede artırmak adına sistematik bir yaklaşım ihtiyacı vardır. Bu çalışmada kaynak makinelerinin yenilikçi ürün geliştirme sürecine değinilmiştir. MIG/MAG (Gazaltı) kaynak makineleri trafolu (AC) ve inverter (DC) olarak iki farklı çeşitte üretilmektedir. Trafolu kaynak makinesinin kullanımı sadece amper ve voltaj ayarı yapılarak kullanılır ve aynı zamanda çapaklı kaynak yapmak için kullanılır kullanım esnasındaki parametre değerleri 5 ve 5'in katları şeklinde devam eder. Hassas ayar yapılamaz. İnverter kaynak makinelerin kaynak performansı çok yüksek milimetrik ayarlar yapılarak kusursuzve çapaksız kaynak yapma imkânı sunar fakat kullanım esnasında bazı zorlukları vardır. Ülkemizde kaynak ustaları, eğitim düzeyi düşük olduğu için kaynak makine kullanımında zorlanmakta ve inverter kaynak makinelerini tercih etmemektedir. Bu çalışmada amaç inverter kaynak makinesi kullanımını TRIZ metodu kullanarak daha kullanışlı hale getirip kullanışı kolay ve performans açısından yüksek bir makine yapılmasını sağlamaktır. 39 Temel Prametre, 40 Yaratıcı Prensip, TRIZ metodolojisinin temel özellikleri ve Çelişkiler Matrisi gibi temel araçlarının bir tanıtımı ve TRIZ metodolojisi ile ilgili örneklendirme ve uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the evolution of science and technology has reached enormous speed. Major breakthroughs in science, technology, medicine and engineering make our daily life easier. Formal modeling of design requires complex math tools, modeling and drawing, and the internet for necessary data and information. But our inventing a radically new solution is still relied on working trials when it comes to generating new research. These mistakes waste time, money and human resources. As competition accelerates today, the ability to innovate is an important factor in survival. It is a systematic problem to provide rich questions and richness necessary for the innovative process. The product development process of these welding machines is mentioned. MIG / MAG (gas metal) welding machines are produced in two different types as transformer (AC) and inverter (DC). Transformer welding is used only by adjusting ampere and voltage, and its place during use continues in multiples of 5 and 5. Fine adjustment is not possible. The welding of inverter welding machines provides perfect welding opportunity by making very high millimetric settings, but there are more welding difficulties. In our country, welding masters have difficulty in using welding machines and do not prefer inverter welding machines because of their low education level. This purpose is to weld the inverter machine using the TRIZ method and to make high performance types. 39 Basic Prameter, 40 Creative Principles, basic features of TRIZ methodology and an introduction to its basic tools such as Contradictions Matrix, and an example and application of TRIZ methodology