Henyey-greensteın faz fonksiyonun radiatif transfer teorideki uygulamaları
The applications of henyey-greenstein phase function in radiative transfer theory
- Tez No: 724940
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KAŞKAŞ ÖZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Henyey-Greenstein faz fonksiyonu, radiatif transferde, astrofizikte, oşinografide ve dokunun optiksel özelliklerinin incelenmesinde kullanılan bir saçılma fonksiyonudur. Bu saçılma fonksiyonu için sonsuz ortam Green fonksiyonu bilinmektedir. Sonsuz ortam Green fonksiyonunun kullanılması ile radiatif transfer teoride geçerli olan spesifik şiddet ve foton akısı elde edilerek dağınık azalım katsayısı, ortalama kosinüs ve yansıma katsayısı gibi fiziksel parametreler hesaplanabilir. Tez çalışması kapsamında optiksel oşinografide düzlem ve nokta kaynakların varlığında, skaler foton akısı, düzlem foton akısı ve radyal foton akısı kullanılarak, dağınık azalım katsayısı, ortalama kosinüs ve yansıma katsayısı analitik ve nümerik olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Henyey-Greenstein phase function is a scattering function used in the areas of radiative transfer, astrophysics, oceanography, and tissue optics. The infinite medium Green's function is obtained for this scattering function. By using the infinite medium Green's function, the radiance and irradiance quantities defined in radiative transfer theory can be obtained and physical parameters such as diffuse attenuation coefficient, mean cosine and reflection coefficient can be calculated. Within the scope of the thesis, the diffuse attenuation coefficient, mean cosine, and reflection coefficient were obtained analytically and numerically by using scalar irradiance, plane irradiance, and net radial irradiance in the presence of plane and point sources in optical oceanography.