Öğretmen adaylarına sosyal duygusal öğrenme becerileri farkındalığı kazandırma üzerine bir durum çalışması
A case study for teacher candidates to gain awareness of social emotional learning skills
  1. Tez No: 724946
  2. Yazar: MERYEM MELİS BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı UbD (Anlamaya Dayalı Tasarım) temelli olarak hazırlanmış Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ) Becerileri Programı'nın öğretmen adayları üzerinde nasıl bir farkındalık yarattığını incelemektir. Araştırma, nitel araştırma modellerinden durum çalışması modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 öğretim yılında bir vakıf üniversitesinin eğitim fakültesinde eğitim gören yedi lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Öğretmen adayları SDÖ becerileri programına gönüllülük esasına dayanarak katılmışlardır. SDÖ Becerileri Program'ında ABD'de kurulan Akademik, Sosyal ve Duygusal Öğrenme için İşbirliği [Collaborative for Academic, Social, and Emotional Learning (CASEL)] tarafından tanımlanan beş ana beceri ve SDÖ'nün kavramsal ve tarihsel çerçevesi UbD isimli öğretim tasarımı model alınarak hazırlanan tasarımlar aracılığıyla anlatılmıştır. Çalışmada uygulamanın ve sonuçlarının inandırıcılığını arttırmak için veri çeşitlemesi (data triangulation) stratejisi kullanılmıştır. Araştırma verileri, odak grup görüşme soruları, her atölye sonunda katılımcılar tarafından doldurulan öğrenme günlükleri, atölye süreçlerinde araştırmacı tarafından tutulan alan notları ile elde edilmiştir. Odak grup görüşme soruları, atölye günlükleri, araştırmacının alan notlarından elde edilen veriler içerik analizi yolu ile incelenmiştir. Ayrıca atölyelerin uygulanma süreçlerinde araştırma problemine çözüm oluşturacak çeşitli öğretim yöntem ve tekniklerinden yararlanılmıştır. Tüm bu çalışmaların sonunda, öğretmen adaylarının SDÖ becerileri alanında önemli oranda farkındalık kazandıkları saptanmıştır. SDÖ becerileri alanında yapılan çalışmaların etkili ve hedeflerine ulaşan bir program olduğu soncuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine how the social, emotional learning skills program prepared with UbD (Understanding by Designe) plans that creates awareness on teacher candidates. The research was conducted with a case study of qualitative research patterns. The study group of research consists of seven university students studying at the education faculty of a foundation university in 2020-2021 academic year. The teacher candidates participated in the Social, Emotional Learning Skills Program (SEL/SDÖ) on a voluntary basis. SEL skills program explained five essential skills and the historical and conceptional framework of SDÖ's with UbD designs which identified by Collaborative for Academic, Social, and Emotional Learning (CASEL) founded in USA. In the study, data triangulation strategy was used to increase the credibility of the application and its results. The research data were obtained through focus group interview questions, learning diaries filled by the participants at the end of each workshop, field notes kept by the researcher during the workshop. Data obtained from focus group interview questions, workshop diaries, researcher's field notes which were examined via content analysis. In addition, various teaching methods and techniques were used to create a solution to the research problem in the implementation processes of the workshops. At the end of all these studies, it was determined that the teacher candidates gained a significant awareness in SEL's skill field. It has been concluded that the studies done in SDÖ's skills field are an effective in the sense that reaches its goals.